Notowania

bezpieczeństwo
18.05.2019 15:59

USA informuje linie lotnicze o niebezpieczeństwie w regionie Zatoki Perskiej

Amerykańskie placówki dyplomatyczne ostrzegły linie lotnicze, że obsługa połączeń w regionie Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej jest obecnie obarczona ryzykiem z uwagi na napięcia w stosunkach między USA i Iranem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Wzrasta napięcie na linii Waszyngton-Teheran

Placówki dyplomatyczne USA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie przekazały komunikat wydany pierwotnie przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) – informuje agencja Reuters.

FAA pisze w komunikacie, że wszystkie komercyjne samoloty pasażerskie wykonujące rejsy nad wodami Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej muszą być świadome "zwiększonej aktywności militarnej i zaostrzonych napięć politycznych" w tym regionie.

Napięcia wzrosły w ostatnich dniach w związku z obawami o potencjalny konflikt USA-Iran.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała irańskich Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną. USA skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec USS Abraham Lincoln, i rozmieszczają w regionie baterie Patriot.

Obejrzyj: Świat obserwuje rosnące napięcie na linii USA-Iran

Teheran oskarża się też o tajemniczy atak na cztery tankowce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich i ostrzał z powietrza saudyjskiego ropociągu. Stany Zjednoczone gromadzą siły w regionie - z Adriatyku na Bliski Wschód został skierowany lotniskowiec USS Abraham Lincoln, w Katarze "ćwiczą" już amerykańskie bombowce i myśliwce.

Lądowanie amerykańskiego bombowca na Katarze
Bombowce USA wylądowały w Katarze. Jest zagrożenie ze strony Iranu

Wcześniej Wywiad Stanów Zjednoczonych ostrzegał przed możliwym atakiem Iranu na amerykańskie cele w Iraku.Większość pracowników ambasady USA w Bagdadzie zostało ewakuowanych. Ze względu na rosnące w regionie napięcie swoje misje zawiesiły też Niemcy i Holandia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezpieczeństwo, linie lotnicze, bliski wschód, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-05-2019

rawBrawo Amerykanie, tak trzymać!

18-05-2019

edziobandyci ostrzegaja ze chyba beda zabijac.

18-05-2019

lunar airUSraelskie mafie wojenne wywoluja konflikt z Iranem, a potem ostrzegają, że w tym rejonie jest konflikt.

Rozwiń komentarze (57)