Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

USA wymierzają kolejny cios w kierunku Putina. Rosyjskie miliardy mają pomóc Ukrainie

Podziel się:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaproponował w czwartek wykorzystanie zamrożonych, w ramach sankcji, rosyjskich aktywów, na pomoc dla Ukrainy. Biden zabiega też w Kongresie o zwiększenie strumienia pieniędzy, który popłynie do Kijowa.

USA wymierzają kolejny cios w kierunku Putina. Rosyjskie miliardy mają pomóc Ukrainie
Joe Biden (GETTY, The Washington Post)

Stany Zjednoczone obiecują Ukrainie dodatkowe miliardy dolarów na wsparcie sił zbrojnych, gospodarki oraz na pomoc uchodźcom. Prezydent USA Joe Biden w czwartek zapowiedział, że zwróci się do Kongresu w tej sprawie. Łączna pomoc wojskowa USA dla Ukrainy od czasu inwazji Rosji wyniosła już ponad 3 mld dolarów.

Prezydent zaapeluje także do kongresmenów, by zezwolili rządowi na wykorzystanie środków ze sprzedaży zamrożonych rosyjskich aktywów. Dzięki temu Ukraina otrzymałaby rekompensatę za straty, jakie ponosi od początku rosyjskiej agresji.

- Nie atakujemy Rosji, pomagamy Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją — mówił Biden o pomocy Ukrainie podczas czwartkowego przemówienia.

Dodał też, że przyznanie przez Kongres środków dla Ukrainy ma fundamentalne znaczenie, bo ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: USA wspomaga Ukrainę sprzętem bojowym. Nagrania Gwardii Narodowej

Deklaracja Bidena to odpowiedź na apel ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który zwrócił się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przekazanie Ukrainie środków pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów i rezerw rosyjskiego banku centralnego.

Ukraina liczy straty

A fakt, że Ukraina potrzebuje pomocy finansowej, jest bezsporny. Premier Ukrainy Denys Szmyhal napisał w artykule zamieszczonym w środę na portalu tygodnika "The Economist", że PKB Ukrainy skurczy się w 2022 roku z powodu rosyjskiej inwazji o 30-50 proc., a szkody wyrządzone ukraińskiej infrastrukturze sięgną długoterminowo 1 biliona dolarów.

Według niego Ukrainę wycieńcza gospodarczo nie tylko systemowe niszczenie infrastruktury i obiektów przemysłowych, ale też zablokowanie portów, przez które transportowano wcześniej ponad 70 proc. ukraińskiego eksportu.

Unia zawiesza cła na towary z Ukrainy

Ukrainie pomagają nie tylko Stany Zjednoczone, ale także Unia Europejska. Komisja Europejska zaproponowała w środę zawieszenie na okres jednego roku ceł importowych na wszystkie towary eksportowane z Ukrainy do Unii Europejskiej. To ma pomóc w pobudzeniu ukraińskiego eksportu do UE oraz złagodzić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów w obliczu inwazji militarnej Rosji. Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. handlu stwierdził, że to bezprecedensowy gest wsparcia dla kraju, w którym toczy się wojna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP