Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Usterki w Centralnym Systemie Beneficjentów Rzeczywistych usunięte. Spółki mają czas do piątku, by się dopisać

6
Podziel się:

Spółki, które nie dopisały się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, mają czas do piątku 17 lipca, by to uczynić. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usunęło usterki, które w ostatnich dniach utrudniały dokonanie wpisu.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych działa prawidłowo
Ministerstwo Finansów poinformowało, że Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych działa prawidłowo (Getty Images)

Obowiązywanie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych było trzykrotnie przekładane. Według pierwotnych przepisów spółki miały czas do połowy kwietnia, by się do niego wpisać. W związku z pandemią Ministerstwo Finansów wydłużyło termin na dopisanie się do 13 czerwca. Okazało się jednak, że tak wiele spółek zostawiało konieczność dopisania się na ostatnią chwilę, że serwery zostały przeciążone i nie przyjęły części zgłoszeń.

Czas na dopisanie się wydłużono więc o kolejne 24 godziny, ale jako że awaria nie została do tego czasu w pełni usunięta, Ministerstwo zadecydowało o wydłużeniu terminu do chwili całkowitego usunięcia usterek. Pisaliśmy o tym w środę.

Wygląda na to, że tym razem to już naprawdę czas, by ostatni zapominalscy dokonali rejestracji. W czwartkowym komunikacie resort poinformował, że system działa już prawidłowo i w związku z tym spółki, które zarejestrowały się w KRS przed 13 października 2019 r., muszą dopisać się do CRBR do 17 lipca.

Od dyrektora Departamentu Informacji Finansowej Marcina Steca uzyskaliśmy informację, że do 15 lipca ok. 350 tys. spółek zarejestrowało się w systemie.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe podatki, szukanie oszczędności. "To jest nieuniknione"

Szacuje się, że w sumie w systemie powinno się zarejestrować ok. 420 tys. podmiotów. Te, które jeszcze tego nie zrobiły, nie powinny zwlekać. Spółki, które nie dopiszą się w terminie do rejestru, muszą liczyć się z karą finansową do 1 mln zł. To maksymalny wymiar kary i należy zakładać, że firmy nie będą aż tak surowo karane. Trudno jednak dziś powiedzieć, jaka będzie praktyka organów w tym zakresie.

- ary administracyjne mogą być nałożone w drodze postępowania administracyjnego, które zawiera elementy analizy i oceny wszystkich okoliczności mających wpływ na realizację obowiązku zgłoszenia danych do CRBR. W związku z tym na konkretne rozstrzygnięcie wpływ będą miały wszelkie okoliczności ujawnione w ramach indywidualnej sprawy – wyjaśnił Marcin Stec w skierowanym do nas piśmie.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – kto ma obowiązek?

Do ujawnienia danych beneficjenta rzeczywistego w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych zobowiązane są wszystkie spółki handlowe wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS (za wyjątkiem spółek publicznych oraz partnerskich).

Obowiązek ten nie dotyczy więc osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG, spółek cywilnych i oddziałów przedsiębiorców zagranicznych.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został zaprojektowany jako broń w walce z praniem brudnych pieniędzy i terroryzmem. Mają się do niego wpisywać osoby fizyczne, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią władzę w spółce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Marek
4 lata temu
Nigdzie się nie będę dopisywał. Policyjny kraj się robi. Mam cichą spółkę i zarabiam odpowiednio.
REK
4 lata temu
CRBR = KNOT URZĘDNICZY.
No zgadza się
4 lata temu
To tylko wieszak
PiSto frajerz...
4 lata temu
zamiast kasę ukraść i w sowie przepić, na zegarki i sztabki złota wydać i na tajne konta do Szwajcarii wywieźć, a Polakom powiedzieć: niedasie i nimapinindzy,jak PO PSL i SLD robiły, to rząd PiS Polakom kasę rozdaje
emer
4 lata temu
Przedłużono do 13 lipca a nie do 13 czerwca a na końcówce 'padły serwery i cały ten system'.