Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mikołaj Kunica
|
aktualizacja

W 5 lat zniknie co dziesiąty bank. "Polski sektor jest bezpieczny"

39
Podziel się:

Polski sektor bankowy jest bezpieczny i stabilny, ale czeka go konsolidacja wokół kilku wiodących graczy - mówi w programie "Biznes mówi" prezes banku Pekao S.A. Michał Krupiński. Jak dodaje, konsolidację wymusi konieczność inwestycji w nowe technologie.

Michał Krupiński w programie "Biznes mówi"
Michał Krupiński w programie "Biznes mówi" (Money.pl, Biznes mówi)

- To, co zauważamy przy obserwacji rynku europejskiego, to fakt, że około 40 proc. banków nie zarabia na koszt kapitału. Jest ich po prostu za dużo. Dlatego będziemy mieć w dalszym czasie do czynienia z trendem konsolidacji, by móc inwestować miliardy euro w nowe technologie. To niezbędne, a będzie na to stać tylko największych - ocenia Michał Krupiński. Potwierdza tym samym tezę raportu AT Kearney, który prognozuje, że w ciągi najbliższych pięciu lat zniknie co dziesiąty europejski bank.

Równocześnie prezes Pekaso S.A. zastrzega, że banki które znikną z rynku "nie zbankrutują", ale będą się łączyć.

W ocenie Krupińskiego podobną tendencję zaobserwujemy w Polsce, choć na mniejsza skalę niż widzimy za oceanem. - Jeśli spojrzeć na świat, to zobaczymy, że jest taka magiczna liczba cztery. Mamy cztery duże banki w USA, cztery duże banki w Kanadzie, cztery we Francji i cztery w Australii. Sektor często konsoliduje się wokół czterech banków, które mają po 20-25 proc. udziałów w rynku. Sądzę, że w Polsce może to być więcej, ale nie więcej niż 10 - wskazuje prezes Pekao S.A.

Inwestycje banków, także polskich, w nowoczesne technologie są niezbędne ze względu na wymagania nowych klientów - pokolenia tzw. millenialsów i wszystkich pokoleń, które pojawiają się na rynku jako kolejne. - Ci klienci chcą z bankami mieć takie samo doświadczenie, jakie mają z firmami z grupy GAFA - choćby rozwiązania szyte na miarę, rozwiązania 360 stopni, łatwość rozwiązań czy pełna obecność w internecie - wylicza Krupiński i przypomina, że co trzecia udzielona przez Pekao S.A. pożyczka gotówka jest od początku do końca udzielana online.

Inwestycje w nowe technologie przez polskie banki są o tyle trudne, że w ciągu roku wzrosła składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny wzrosła o 27 proc. do kwoty 2,79 mld zł. Taki wydatek obciążył wyniki I kwartału wszystkich polskich banków. Według Krupińskiego nie jest to oznaka zagrożenia dla polskiego systemu, ale "tworzenie buforów na kilka lat do przodu".

- Nie utożsamiałbym podwyżki z konkretną sytuacją, bo polski sektor jest dobrze skapitalizowany i płynny - zapewnia prezes Pekao S.A.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
ja
5 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Zobaczcie sobie ksią,zke „Emeryt,ura nie jest Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
Sawa
5 lata temu
Zostana tylko banki panstwowe.Beda mogli / wladza/ wtedy dysponowac pieniedzmi,jak im sie zachce i nikt tego nie bedzie mogl sprawdzic.Chyba do tego to wszystko zmierza.Krok po kroku,kontrolowac wszystkie wazne instytucje.Zamiast pieniedzmi,zmusza do placenia kartami,wiec pieniadze beda widziec Polacy tylko na zdjeciach.
krol
5 lata temu
Zostanie tylko jeden finansujący budowę Kwak Tower.
Obserwator
5 lata temu
Te nowe technologie w/g tego banku to kredytowanie wież Kaczynskiego w Unii Europejskiej bo Jaki się dostał jako euro poseł i będzie załatwiał pozwolenia w UE bo Warszawa poznała się na Jakim to go odrzuciła ale ebonity z wschodniej polski tego nie widzą i takiego wybral na euro posła
JAN
5 lata temu
Niech rząd zniesie podatek Belki. I tak odsetek prawie nic to jeszcze 20 % zabiorą złodzieje na swoje premie i pensje w radach nadzorczych po 25 000 za nic nierobienie
...
Następna strona