Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

W Polsce brakuje policjantów. "Sytuacja jest dramatyczna"

263
Podziel się:

W polskiej policji jest ponad 15 tys. wakatów, najgorsza sytuacja jest w dużych miastach, szczególnie w Warszawie - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Wskazuje, że tym roku liczba policjantów ma wzrosnąć o 2 tys.

W Polsce brakuje policjantów. "Sytuacja jest dramatyczna"
15 tysięcy nieobsadzonych etatów w policji (Adobe Stock, Piotr Dziurman/REPORTER)

Według doniesień dziennika, 1 czerwca w polskiej policji służbę pełniło 93 tys. 623 funkcjonariuszy, chociaż liczba stanowisk etatowych wynosiła 108 tys. 909. Oznacza to, że wakatów jest ponad 15 tysięcy, co stanowi prawie 15 proc. wszystkich miejsc pracy. Gazeta zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy liczba stanowisk wzrosła, a jednocześnie liczba funkcjonariuszy zmalała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Będą podwyżki dla policjantów

Najgorsza sytuacja panuje w dużych miastach, szczególnie w Warszawie. Jeden z policjantów z Mokotowa przyznał, że mimo ściągnięcia policjantów z całej Polski na staże, brakuje ludzi na patrole i "sytuacja jest dramatyczna".

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Czesław Mroczek, odpowiedzialny m.in. za policję, przypomniał w rozmowie z dziennikiem o zwiększeniu wynagrodzeń policjantów o 20 proc., a także wyrównaniu pierwszego uposażenia policjanta i żołnierza. Podkreślił również, że prace nad ustawą ułatwiającą byłym funkcjonariuszom powrót do służby dobiegają końca.

Mroczek poinformował także o zwiększeniu liczby klas mundurowych w szkołach podstawowych. Absolwenci tych klas będą preferowani podczas naboru, a wymagane testy z wiedzy i sprawności będą mogli przejść już podczas zajęć szkolnych. Ponadto planowane jest rozbudowanie infrastruktury szkoleniowej dla nowych policjantów.

Dziennik informuje, że w 2024 roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy policjantów, natomiast planowane jest przyjęcie 7 tysięcy nowych funkcjonariuszy, co oznaczałoby roczny wzrost kadry o około 2 tysiące osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(263)
Norwood 35
5 dni temu
Co to jest biegunka? Biegunka, potocznie określana rozwolnieniem, to stan zwiększonej częstotliwości oddawania stolca. O biegunce mówimy wtedy, gdy dana osoba wypróżnia się powyżej trzech razy na dobę, a jej stolec ma zwiększoną objętość oraz konsystencję półpłynną, płynną lub wodnistą
józek bonk
5 dni temu
W leczeniu zaparć stosuje się środki zmiękczające stolec, zawierające parafinę lub dokuzan sodowy, preparaty osmotyczne z laktulozą lub makrogolami, a także ziołowe środki przeczyszczające. Jeśli problem zaparć utrzymuje się wiele tygodni, należy skonsultować się z lekarzem.
Uważam
5 dni temu
Psianka ziemniak, ziemniak – gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa „ziemniak” odnosi się tak do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których ten gatunek uprawia się na skalę masową
mineralny
5 dni temu
Dżdżownica ziemna, dżdżownica zwykła, rosówka – gatunek skąposzczeta z rodziny dżdżownicowatych. Jest gatunkiem synantropijnym, o pierwotnie palearktycznym zasięgu. Został introdukowany w wielu regionach świata. W Polsce jest gatunkiem pospolitym na obszarze całego kraju.
bambiki
5 dni temu
Artysta muzyk to zawód o charakterze indywidualnym, ponieważ każdy artysta pracuje na własne wyniki i efekty można oceniać indywidualnie. Zdarzają się również artyści, którzy łączą w swojej aktywności zawodowej różne formy. Godziny pracy artysty muzyka zależą od planowanych występów publicznych.
...
Następna strona