Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ważne porozumienie na linii UE-USA ws. obniżek ceł

2
Podziel się:

Unia Europejska zawarła porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie pakietu obniżek ceł, dzięki którym wymiana towarowa między USA a krajami Wspólnoty ma się zwiększyć. Jak dodano w komunikacie, ma to być dopiero początek procesu obniżek ceł.

Jest porozumienie UE i USA ws. pakietu obniżek ceł
Jest porozumienie UE i USA ws. pakietu obniżek ceł (Getty Images)
bFghCvdx

"To porozumienie korzystne dla obydwu stron, będzie miało pozytywne skutki zarówno dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej" - oświadczyli we wspólnym stanowisku przedstawiciel USA ds. handlu zagranicznego Robert Lighthizer i unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan.

"Naszym celem jest, by ten pakiet obniżek taryf był początkiem procesu, który doprowadzi do dodatkowych porozumień" - dodali.

W ramach umowy Unia Europejska zniesie cła na import żywych homarów i mrożonych produktów z nich z USA (ich import w 2017 r. przekroczył 111 mln dolarów) na podstawie klauzuli najwyższego uprzywilejowania (MFN), z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

bFghCvdz

Cła zostaną zniesione na 5 lat. Komisja Europejska ma rozpocząć procedury, których celem będzie wprowadzenie tych zmian na stałe.

Z kolei Stany Zjednoczone obniżą o 50 proc. swoje stawki celne na niektóre produkty importowane z Unii Europejskiej, o średniej wartości 160 mln dolarów rocznie, w tym niektóre dania gotowe, wyroby ze szkła kryształowego, preparaty powierzchniowe, zapalniczki i części do zapalniczek.

Również obniżki taryf ceł w USA dokonywane będą na zasadzie MFN, z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

bFghCvdF
Zobacz także: Obejrzyj: Mieszkanie+. Nowe, korzystne rozwiązania

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFghCvea
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
dd
rok temu
To będzie bardzo niekorzystne dla takich krajów jak Polska czy Hiszpania . Niemcy będą eksportować swoje samochody a USA zaleje nas tanimi, genetycznie modyfikowanymi produktami rolnymi
Etam
rok temu
Niesamowite porozumienie. W USA będzie tańszy ogarek, a w EU homarek. Jaka korzyść ogromna i podwaliny pod przyszłe wspaniałe znoszenia cel, np zostanie obniżone cło na żywe osły i zlikwidowane na golone barany