Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Ważne zmiany w płatnościach i logowaniu się do banku. KNF da więcej czasu

3
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego chce dać więcej czasu bankom na wdrożenie regulacji dotyczących tzw. silnego uwierzytelniania. Banki jednak muszą same się zgłosić i to uzasadnić.

KNF da instytucjom finansowym więcej czasu na wdrożenie silnego uwierzytelniania klientów
KNF da instytucjom finansowym więcej czasu na wdrożenie silnego uwierzytelniania klientów (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

14 września wchodzą w życie przepisy o usługach płatniczych, regulowane unijnymi rozporządzeniami i dyrektywami. Określają standardy techniczne dotyczące silnego uwierzytelniania klienta oraz wspólnych i bezpiecznych otwartych standardów komunikacji.

Z racji, że czasu zostało niewiele, a wprowadzenie zmian jest skomplikowane, Komisja Nadzoru Finansowego - w oparciu o zalecenia Unii Europejskiej - nie wyklucza, że wydłuży okres wdrożenia przepisów w bankach, które nie zdążą na czas. KNF stawia jednak warunek, trzeba wcześniej przedstawić "plan migracji", uzgodnić ten plan z organem nadzoru, jakim jest KNF, i ściśle z nim współpracować.

"Uwzględniając złożoność rozwiązań (...) oraz niezbędnych zmian wymaganych do pełnego, niepowodującego zakłóceń (...) wdrożenia rozwiązań w zakresie silnego uwierzytelnienia klienta, (...) na zasadzie wyjątku i w celu uniknięcia niezamierzonych negatywnych konsekwencji (...) organy nadzorcze Państw Członkowskich mogą dopuścić dodatkowy, ograniczony czas na umożliwienie migracji stosowanych obecnie metod uwierzytelnienia do rozwiązań w pełni zgodnych z wymogami w zakresie silnego uwierzytelniania klienta" - wyjaśnia KNF w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Oszustwa w internecie. Jest sposób - uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Komisja podkreśla, że w szczególności silne uwierzytelnianie klienta powinno być stosowane w przypadku logowania klienta do systemu bankowości elektronicznej, inicjowania płatności kartą płatniczą lub innym instrumentem płatniczym oraz płatności internetowych.

Ile konkretnie KNF da czasu bankom, które nie zdążą do 14 września? To najpewniej okaże się dopiero po 14 września, kiedy to zakończą się ustalenia Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego w tej sprawie. Instytucje finansowe, nawet jeśli zgłoszą się do KNF z prośbą o wydłużenie czasu, muszą i tak liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami niewprowadzenia regulacji na czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Troglodyta
5 lata temu
Ogarnijcie się z tymi błędami w tytule, aż kuje w oczy WP. PL
emeryt
5 lata temu
A ja chcę być anonimowy-nr tel,karta płatnicza -mają na nas namiary-może jeszcze nr buta.
Kajtek
5 lata temu
No nie wiem, powinni się chyba śpieszyć, bo inaczej ktoś wykupi jeden z drugim bankiem za złotówkę, chyba, ze bank zatrudni polecanego doradcę za określoną kwotę.