Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego o 60 mln zł więcej z 1 proc. podatku

32
Podziel się:

Jak podkreślają eksperci najwięcej pieniędzy trafia na organizacje zajmujące się ochroną zdrowia, głównie tych, które bazują na systemie subkont.

Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego o 60 mln zł więcej z 1 proc. podatku
(MRPiPS)

Ponad 13 mln osób przekazało 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). W sumie otrzymały one 617 mln zł; to o 60 mln więcej niż rok temu - wynika z informacji resortu finansów. Najwięcej, 144 mln zł, otrzymała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą pozostaje rekordzistą niezmiennie od kilku lat. Następne w kolejności OPP otrzymały od podatników ponad 100 mln zł mniej: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" - 25 mln zł, Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym - 20 mln zł i Fundacja "Rosa" - 12 mln zł.

Organizacji, które w tym roku wsparli podatnicy, jest ponad 8,1 tys. Najmniejsza otrzymana kwota wyniosła 1,30 zł.

Jak podkreślają eksperci najwięcej pieniędzy trafia na organizacje zajmujące się ochroną zdrowia, głównie tych, które bazują na systemie subkont.

- Nie sposób nie zauważyć, że zdecydowanie najwięcej pieniędzy zbierają organizacje, które swoją działalność opierają na subkontach indywidualnych. W efekcie mechanizm, który miał być sposobem na realizację pożytku publicznego, staje się drogą do wspierania - jak niektórzy zgryźliwie komentują - pożytku prywatnego - podkreślił Ignacy Dudkiewicz z portalu ngo.pl.

- Co więcej, o tym, który z beneficjentów danej organizacji - na przykład wspierającej chore dzieci - otrzyma pomoc i w jakiej wysokości, często nie decyduje sprawiedliwy system dystrybucji, lecz zdolność mobilizacji znajomych i wysokość ich zarobków - dodał.

Ten trend potwierdzają badania Stowarzyszenia Klon/Jawor na temat motywacji podatników, przekazujących 1 proc. podatku. Podatnicy zapytani o powód odpisu na taki, a nie inny cel, najczęściej wskazują chęć pomocy konkretnej osobie - znajomej lub poleconej przez znajomych (39 proc.). Drugą najczęściej pojawiającą się motywacją jest osobista znajomość organizacji lub jej działaczy (14 proc.).

- Nie takie było założenie 1 proc., bo chodziło raczej o wspieranie działań wielu organizacji, również tych małych, lokalnych. Najwyraźniej nie mają one wystarczającej siły przebicia, by dotrzeć z komunikatem o swoich działaniach do podatników. Ci zaś, nie będąc świadomi znaczenia małych organizacji dla rozwoju swojej lokalnej społeczności, przekazują pieniądze tym, którzy głośniej zabiegają o wsparcie - oceniła Dorota Pieńkowska, szefowa funduszu PAFPIO, który doradza i wspiera organizacje sektora non-profit.

- Mimo wszystko cieszy fakt, że co roku coraz więcej podatników decyduje się na przekazanie 1 proc. dla OPP. Pamiętajmy, że przekazując 1 procent nie ofiarujemy nic z własnej kieszeni. Są to pieniądze i tak należące już do państwa - podkreśliła Pieńkowska.

Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP, wystarczy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać jej nazwę i numer KRS. Pieniądze zostaną przelane przez urząd skarbowy. Wykaz OPP uprawnionych do ubiegania się o 1 proc. dostępny jest na stronie www.pozytek.gov.pl.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Ryba
6 lat temu
A ja zostałam oszukana na 1%. Na stronie internetowej schroniska dla psów ( pod Olsztynem) był apel o przekazywanie 1% na schronisko i podany numer KRS. Wpisałam go w PITi namówiłam znajomych by zrobili to samo. W tym roku ponownie przepisałam i ponownie namawiałam znajomych. Jeden z nich zarzucił mi że oszukuję go. Okazało się , że KRS wcale nie należał do schroniska tylko do jakiegoś dziwnego stowarzyszenia gry w karty, nie żadnego brydża tylko " w karciochy". Zadzwoniłam do starostwa, które jest właścicielem schroniska. Zielonego pojęcia nie mieli że ktoś zbierał 1% w imieniu ich schroniska, nie mieli żadnej wpłaty na konto od tych od "karciochów". Sprawdziłam , takich jak ja były setki, na ich konto trafiło kilkadziesiąt tysięcy. Co się stało z tymi pieniędzmi ? Kto zamieścił na stronie schroniska cudzy KRS ? Dlaczego to zrobił ? Czy to przestępstwo ? Co starostwo zrobiło z tą wiedzą, czy zgłosiło sprawę do prokuratury ?Nie znam odpowiedzi na te pytania. Ja się czuje oszukana, bezwiednie wprowadziłam też w błąd znajomych i pozostał mi wstyd i poczucie że ktoś ze mnie zakpił. Wszystkim radzę by dwa razy sprawdzili komu przekazują 1%.
Zbyszek
6 lat temu
Ludzie czepiacie się Owsiaka ale gdyby nie on to jeździli byście za granicę na choćby jakiś głupi rezonans pieniądze dobrze wydawane to tylko przez orkiestrę jak by tak nie było to nasze szpitale widziały by jeszcze ten PRL bo nikt nic nie kupuje bo po co jak można na wczasy jedzic 5 razy do roku .
l.
6 lat temu
Proszę pokazać pełną listę,boicie się że Owsiak wypadł lepiej od ...?
Oburzony Rodz...
6 lat temu
To tylko ciekawe dlaczego są odpłatne wszystkie rehabilitacje oprócz tych z narodowego funduszu ,gdzie oni te pieniądze przeznaczają pewnie na zakup następnych nieruchomości do przejęcia na własność po 5 latach,tak jak się stało z nieruchomościami na Grzybowskiej itp."niezły mają statut" Nimi powinien się zająć dotkliwe prokurator skąd są generowane sztuczne koszty do wyprowadzania pieniędzy z Fundacji przez Rodzinę prezesa którzy są w zarządzie oraz zaprzyjaźnione małe firemki które niejednokrotnie należą do członków dalszej rodziny zarządu lub wysoko postawionych pracowników.
koń
6 lat temu
a komu mam dać jak nie na indywidualne konta może prezesom na wyjazdy
...
Następna strona