Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
07.03.2017 11:27

Afera Amber Gold. Kolejny świadek przed komisją. "To była zabawa w ciuciubabkę"

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN BIELECKI)

Szef Amber Gold Marcin P. wprowadził w błąd Ministerstwo Gospodarki oświadczając, że spełnia warunki by kierować domem składowym; gdy resort to ustalił, niezwłocznie wykreślił Amber Gold z rejestru domów składowych - powiedział przed komisją śledczą b. dyrektor z MG Jarosław Mąka (na zdjęciu).

Mąka - który kierował Departamentem Administrowania Obrotem w MG - zaznaczył, że nie było możliwości nie wpisania Amber Gold do rejestru domów składowych, ponieważ w złożonym pod koniec 2009 r. wniosku zostały zawarte wszystkie dane wymagane w ustawie.

"Wniosek był kompletny zgodnie z ustawą" - powiedział Mąka. Dodał, że zawarte w nim były: nazwa firmy, numer NIP, informacja o podmiotach dominujących, informacja o wysokości kapitału, adres i miejsce, w którym będzie prowadzone przedsiębiorstwo składowe, rodzaj towarów przemysłowych, nazwa i adres banku domicylowego i data sporządzenia wniosku. Te wszystkie informacje zostały zawarte" - powiedział.

Dodał, że dołączone było także oświadczenie prezesa firmy - Marcina P. - że spełnia warunki, aby wykonywać działalność domu składowego.

Odpowiadając na pytania Andżeliki Możdżanowskiej (PSL) Mąka przyznał, że Marcin P. wprowadził w błąd resort gospodarki, co "znalazło odzwierciedlenie w późniejszych działaniach" tego resortu.

"Po otrzymaniu informacji z Komisji Nadzoru Finansowego, że P. był skazany (...) wezwaliśmy P. do złożenia zaświadczenia o niekaralności. Wtedy była taka zabawa w ciuciubabkę ze strony Amber Gold, które nie nadsyłając nam zaświadczenia o niekaralności P. dokonało zmiany na stanowisku prezesa i przysłano nam zaświadczenie o niekaralności Katarzyny P. (żony Marcina P. - PAP)" - powiedział świadek.

Mąka podkreślił, że informacja o zmianie na stanowisku prezesa Amber Gold nie została przyjęta przez MG. "W związku z tym (...) wystąpiliśmy sami do Krajowego Rejestru Skazanych o informację. Otrzymaliśmy ją 7 czerwca 2010 r. i wynikało z niej, że P. ma na swoim koncie już pięć wyroków" - powiedział.

Dlatego - jak zeznał - 22 czerwca 2010 r. wykreślono Amber Gold z rejestru domów składowych. Zawiadomiono o tym fakcie sąd rejestrowy w Gdańsku, KNF, gdański oddział banku BGŻ oraz Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Śródmieście. Prokuratura została też poinformowana o złożeniu przez Amber Gold oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym.

"15 lipca dostaliśmy pismo z prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie złożenia nieprawidłowego oświadczenia" - zeznał Mąka.

Pojawiły się też pierwsze komentarze na Twitterze dotyczące przesłuchania.

Tagi: kraj, przestępczość, sejm, pap, Amber Gold, komisja śledcza, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2017

MAurA kiedy się wezmą za tego hohsztaplera i złodzieja BIERECKIEGO od SKOK-ów!?!?!?!?!?

07-03-2017

HahaCiuciubabka jest dla dzieci.Wielmoze z PO dokładnie wiedzą kto i co i za ile nalezało słupa Marcina wstawic.A ten teraz trzęsie się.

07-03-2017

zbojWina Tuska jest niepodważalna , to on kierował PO i Prokuratura , kierował wszystkim .. A ze ludzie sie na to nabrali , to nie ich WINA !! Wierzyli … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)