Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości padły ofiarą karuzeli VAT. Muszą zapłacić 7 mln zł

52
Podziel się:

Naczelny Sąd Administracyjny właśnie stwierdził, że Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości muszą zapłacić 7 mln zł zaległego podatku. Wszystko dlatego, że przed laty były elementem karuzeli VAT. I nie ma tu znaczenia, że władze AIP nie miały o tym pojęcia.

Dariusz Żuk, prezes i założyciel AIP w 2015 roku otrzymał nagrodę "Kisiela" w kategorii przedsiębiorca
Dariusz Żuk, prezes i założyciel AIP w 2015 roku otrzymał nagrodę "Kisiela" w kategorii przedsiębiorca (Bartosz KRUPA/East News)

Naczelny Sąd Administracyjny właśnie stwierdził, że Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości muszą zapłacić 7 mln zł zaległego podatku. Wszystko dlatego, że przed laty były elementem karuzeli VAT. I nie ma tu znaczenia, że władze AIP nie miały o tym pojęcia.

Jak informuje "Puls Biznesu", władze Inkubatorów przyznają, że zaległego podatku wraz z odsetkami po prostu nie są w stanie zapłacić.

- Orzeczenie NSA jest dla nas ciosem. Łącznie z odsetkami musimy zapłacić skarbówce ponad 7 mln zł. My tych pieniędzy po prostu nie mamy. Jedynym ratunkiem byłoby umorzenie tego zobowiązania przez urząd skarbowy. Złożymy taki wniosek. Rozmawiamy z urzędem skarbowym i z Ministerstwem Finansów. Spotykamy się z dużym zrozumieniem tych instytucji -- mówi Dariusz Żuk, prezes i założyciel Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Jak działają AIP? Mechanizm jest stosunkowo prosty. Studenci kilkudziesięciu uczelni w Polsce, gdy mają pomysł na ciekawą inicjatywę biznesową, podpisują umowę z Inkubatorami. Otrzymują od nich subkonto i działają właśnie pod marką AIP. Wszystko po to, by stawiając pierwsze kroki w biznesie uniknąć biurokracji, obowiązków rachunkowych i wielu barier, z którymi spotykają się początkujący przedsiębiorcy.

Zobacz także: Zobacz także: Wyłudzili 60 mln zł” Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

Działalność na cudzy rachunek postanowiło wykorzystać trzech studentów z Wrocławia. W 2011 roku świadomie weszli pod skrzydła AIP, by następnie wciągnąć je w mechanizm karuzeli VAT. Nieuczciwy start-up miał prowadzić obrót aparatami i akcesoriami fotograficznymi. Wszystkie faktury wystawiane były na Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości - zarówno przy zakupie, jak i przy sprzedaży.

- Od 2004 r. spod naszych skrzydeł na rynek wyszło 14 tys. start-upów, które zatrudniły łącznie około 40 tys. pracowników. Przy takiej skali działalności trafiła nam się tylko jedna czarna owca -- we wrocławskim inkubatorze - mówi Dariusz Żuk i zapewnia, że to dało mu nauczkę na przyszłość i teraz wprowadzone zostały mechanizmy zabezpieczające.

Władze nie miały bowiem pojęcia, że obrót jest fikcyjny i chodzi tylko o wyłudzenie zwrotu VAT. Przyznali to zresztą sami studenci, którzy dopuścili się tego przestępstwa.

Później jednak oszuści wyjechali za granicę i są nieuchwytni, podobnie jak "słupy", wykorzystane do mechanizmu karuzeli VAT. Fiskus więc po zaległy podatek (ponad 3 mln zł) zgłosił się 2 lata temu do Inkubatorów.

Początkowo Izba skarbowa w Warszawie podtrzymała decyzję urzędu skarbowego, ale później decyzję tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Fiskus nie zgadzał się z tą decyzją, więc odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. I tam sprawę wygrał, więc Inkubatory muszą płacić. Wraz z odsetkami to już 7 mln zł.

Chyba że należność umorzy urząd skarbowy. Rozmowy w tej sprawie trwają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
AIP
2 lata temu
Szanowni Państwo, Stanem na październik 2020 sytuacja wygląda następująco. W tej chwili należność rozłożona jest zgodnie z naszym wnioskiem na raty. Dodatkowo – pomimo rozłożenia na raty, podejmujemy niezbędne kroki i dokładamy wszelkich starań w celu umorzenia zaległości. Przypominamy, że jest to jedyny taki przypadek w ponad 16-letniej historii Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Chcemy również zapewnić, że zaistniała sytuacja nie ma i nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie start-upów zgromadzonych pod AIP oraz nie wpłynie w żadnym stopniu na środki zgromadzone na ich kontach. Będziemy informować Państwo na bieżąco o dalszych krokach w procesie. Zarząd Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości
AIP
2 lata temu
Szanowni Państwo, Zgodnie z aktualną na październik 2020 r. sytuacją, należność zgodnie z naszym wnioskiem została rozłożona na raty. Dodatkowo, podejmujemy niezbędne kroki i dokładamy wszelkich starań w celu umorzenia zaległości. Przypominamy, że jest to jedyny taki przypadek w ponad 16-letniej historii Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Chcemy również zapewnić, że zaistniała sytuacja nie ma i nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie start-upów zgromadzonych pod AIP oraz nie wpłynie w żadnym stopniu na środki zgromadzone na ich kontach. Będziemy informować Państwo na bieżąco o dalszych krokach w procesie. Zarząd Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości
Wynik
4 lata temu
Mogli dostać wiele kasy za zniszczenie AIP, aby w Polsce nie powstawały start-upy. Dla innych krajów fantastyczna destrukcja polskiej gospodarki.
tz
4 lata temu
1. ciekawe dlaczego zniknął jeden z moich wpisów 2. jak działa AIP? co jeśli ktos narobi długów? formalnie prowadzi swoją działąlnośc w imieniu AIP czyli co pozostali solidarnie czy tym co akurat mają w AIP spłacąją jego zobowiązania? tego typu sytuacje musiały być przewidziane więc... w czym problem?
Uc
4 lata temu
Przecież ta stawka 23% to jest korupcjogenna! I tego co to wymyślił w Polsce powinni zamknąć dożywotnio w więzieniu!
...
Następna strona