Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA i W. Brytania rozważają sankcje wobec Rosji i Syrii

7
Podziel się:

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozważają nałożenie nowych sankcji gospodarczych na Syrię i Rosję za ich działania w Aleppo, gdzie dochodzi do bombardowania cywilów - powiedział w niedzielę w Londynie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

USA i W. Brytania rozważają sankcje wobec Rosji i Syrii
(Freedom House / Flickr (CC BY 2.0))

- Rozpatrujemy dodatkowe sankcje i chcemy, żeby nasze stanowisko było bardzo jasne. Prezydent USA (Barack) Obama nie wykluczył żadnej możliwości - powiedział Kerry.

Sekretarz stanu USA wypowiadał się po zakończeniu wielostronnego spotkania w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii. Poza ministrami z USA i Wielkiej Brytanii wzięli w nim udział przedstawiciele Francji, Niemiec, Włoch, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Turcji, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Unii Europejskiej.

Kerry podkreślił, że w Syrii codziennie dochodzi do zbrodni przeciwko ludzkości. Uznał za nie bombardowanie cywilnej ludności w Aleppo, drugim co wielkości mieście Syrii, gdzie część dzielnic jest kontrolowana przez rebeliantów wrogich wobec reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Jednocześnie wraz z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem wyraził nadzieję na efekty dyplomatycznych wysiłków na rzecz zakończenia rozlewu krwi w Syrii, ale dodał, że planowane jest zwiększenie presji na Rosję i Syrię, by przerwały ataki na Aleppo.

Kerry pomniejszał możliwość podjęcia działań militarnych w celu zahamowania eskalacji przemocy w Syrii. - Dyskutujemy o wszelkich mechanizmach, jakie mamy do dyspozycji, ale nie widzę nigdzie w Europie wielkiej ochoty wyruszenia na wojnę - powiedział. - Nie sądzę, by parlamenty europejskich krajów były gotowe na wypowiedzenie wojny.

Johnson powiedział, że podczas spotkania zaproponowano liczne rozwiązania, w tym "dodatkowe środki przeciwko reżimowi i tym, którzy go wspierają. - Te środki uderzą w sprawców zbrodni - ostrzegł. Do Rosji apelował, by okazała litość mieszkańcom Aleppo.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział w wywiadzie, że nie zamierza zmniejszyć nacisków na Rosję w sprawie jej działań w Syrii. Dodał, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by przedyskutować sprawy syryjskiego konfliktu po tym, jak Putin odwołał zaplanowaną na 19 października swoją wizytę w Paryżu.

- Władimir Putin nie chce poważnie rozmawiać o Syrii. Ja jestem gotów w każdym momencie, ale nie zmniejszę presji - powiedział prezydent w wywiadzie opublikowanym w niedzielę wieczorem. Dodał, że absolutnym priorytetem jest dla niego wstrzymanie bombardowania Aleppo, zawieszenie broni, pomoc humanitarna i otworzenie negocjacji, które zakończą konflikt.

We wrześniu krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań objął jedne z najcięższych bombardowań tego miasta w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu. Zniszczono m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Orm Bywaly
6 lat temu
[QUOTE] - Rozpatrujemy dodatkowe sankcje i chcemy, żeby nasze stanowisko było bardzo jasne. Prezydent USA (Barack) Obama nie wykluczył żadnej możliwości - powiedział Kerry. [/QUOTE] Kto napisal te notatke , bo nigdzie nie widze podpisu,,pasowaloby wkoncu wytrzezwiec, wedlug moich informacji Obama juz dawno nie jest preziem USa ,ale moze sie myle,,wkoncu swiat szybko posuwa sie do przodu, i nie piszcie ze to pomylka bo to chyba 7 albo 8 ten sam blad na stronach WP money
lukas123
6 lat temu
Ciekwa logika. Rosjanie zajeli krym to sankcje -> jak dla mnie calkiem zrozumiale. Rosajnie zostali zaproszeni do syrii przez rzad syrii i wybijaja terrorystow to sankcje-> Nie rozumiem. Rosjanie sa jedeynym krajem ktory moze dorownac jankesom na olympiadzie to spradzamy ich bardziej niz reszte by moc nalozyc sankcje:).
perez
6 lat temu
Światowe mocarstwo miłujące pokój chwieje się na glinianych nogach. Ale nadal posiadają rezerwową walutę świata i największą armię. Dlatego dążą do kolejnej wielkiej wojny, żeby pożyczać swoje zielone papierki i zutylizować 2 miliony gnuśniejących żołnierzy. Kerry: "nie widzę nigdzie w Europie wielkiej ochoty wyruszenia na wojnę"... Nie dajcie się wciągnąć w wojnę. Niech sami walczą.
rall
6 lat temu
A Stany to po której stronie walczą w tej wojnie? Po obu?
Adam
6 lat temu
A moze by tak nalozyc sankcje I embargo Na USA. To oni przeciez rozpetali to pieklo robiac przy tym niezly interes. Kerry wstydz sie!!! Hipokryta