Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Były minister Tuska prezesem w Alior Banku. Chyczewski zastąpi Sobieraja

Były minister Tuska prezesem w Alior Banku. Chyczewski zastąpi Sobieraja

Fot. Paweł Kula / PAP

Były wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska nominowany został na stanowisko prezesa Alior Banku. Michał Chyczewski do czasu zgody KNF będzie tylko wiceprezesem. Dwóch nowych członków zarządu jest spoza Alior Banku.

Rada nadzorcza Alior Banku powierzyła Michałowi Chyczewskiemu kierowanie pracami zarządu. Będzie wiceprezesem tylko do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na objęcie funkcji prezesa.

Na początku czerwca Wojciech Sobieraj, prezes Aliora od samego początku, złożył radzie nadzorczej banku pisemne oświadczenie, że nie będzie ubiegał się o wybór do zarządu na następną kadencję.

W ostatni piątek rada nadzorcza powołała do zarządu trzy osoby: Katarzynę Sułkowską, Michała Chyczewskiego i Filipa Gorczycę, z czego tylko Sułkowska zasiadała dotąd w zarządzie Aliora. Na posiedzeniu 14 czerwca powołano kolejnych nowych osób.

"Rada powołała do zarządu banku panią Urszulę Krzyżanowską-Piękoś, dotychczas pełniącą funkcję dyrektora zarządzającego departamentem sprzedaży oraz Celinę Waleśkiewicz, obecnie dyrektora generalnego pionu fuzji i kanałów elektronicznych Alior Banku" - napisano w komunikacie.

Podsumowując, w skład nowego zarządu wchodzą trzy osoby wywodzące się z Alior Banku oraz dwóch członków powołanych spoza banku.

Po zmianach w zarządzie zasiadać będzie pięć osób: Michał Jan Chyczewski - wiceprezes, Filip Gorczyca - wiceprezes, Urszula Krzyżanowska-Piękoś - wiceprezes, Katarzyna Sułkowska - wiceprezes oraz Celina Waleśkiewicz - wiceprezes.

Powołano ich na wspólną trzyletnią kadencję, zaczynającą się 29 czerwca.

 

Zobacz również: Analityk o wynikach Alior Bank

 

 

 

- Dziękuję ustępującym członkom zarządu za dziesięć lat pracy nad stworzeniem i rozwojem Alior Banku oraz za ich wkład w budowę jego znaczącej pozycji w polskim sektorze bankowym. Gratuluję nowo powołanym członkom zarządu - powiedział Wojciech Sobieraj, ustępujący prezes Alior Banku. - W szczególności gratuluję awansu wieloletnim członkom ścisłego kierownictwa banku: pani Urszuli Krzyżanowskiej-Piękoś oraz pani Celinie Waleśkiewicz. Ufam, że oddaję Alior Bank w dobre ręce i że nowy zarząd zapewni właściwą realizację strategii i dalszy rozwój banku - dodał.

- W imieniu przyszłego zarządu Alior Banku serdecznie dziękuję radzie nadzorczej za zaufanie. Zarząd będzie kontynuował realizację nowej strategii banku "Cyfrowego Buntownika". Bank pozostanie instytucją wzrostową, budującą przewagę konkurencyjną w oparciu o innowacje technologiczne - powiedział Chyczewski.

Chyczewski w latach 2007-2009 był wiceministrem skarbu rządu Donalda Tuska, odpowiedzialnym za sektor instytucji finansowych.

Przed powołaniem w skład zarządu Alior Banku prowadził grupę doradztwa transakcyjnego dla sektora instytucji finansowych w Polsce w firmie doradczej EY.

W przeszłości związany był z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (dyrektor zarządzający), PKO Bankiem Polskim (pierwszy wiceprezes Kredobank na Ukrainie), Bankiem BPH (starszy ekonomista) oraz grupą inwestycyjną MCI (wiceprezes Private Equity Managers, członek zarządu MCI Capital TFI, członek zarządu Invia AS w Czechach).

Karierę zawodową rozpoczął w warszawskim biurze firmy doradczej Andersen w roku 2002. W latach 2015-2016 był stałym przedstawicielem Polski przy Światowej Organizacji Handlu w Genewie.

Akcje Alior Banku spadły o 0,2 proc. na giełdzie w środę, choć w trakcie sesji notowały większe straty. W trakcie ostatniego tygodnia, na fali niepewności co do przyszłego zarządu spółki, spadły o prawie 8 proc.

Notowania Alior Banku w ostatnim tygodniu

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
liipa
2017-07-05 23:35
koleś ryżego zwęszył bobry interes?? Tylko patrzeć, jak Alior upadnie....
seba
2017-06-29 16:04
alior kto o zdrowych zmysłach korzysta
zawiedziony
2017-06-17 16:33
Likwiduję konto w Aliorze. Skoro minister póltuska zostaje szefem, to nic dobrego nie może się stać, a wręcz przeciwnie.
Pokaż wszystkie komentarze (19)