Notowania

Bank RBI sprzedaje swe spółki-córki w Polsce i Słowenii

Austriacki Raiffeisen Bank International ujawnił powody, dla których pozbywa się swoich spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

Austriacki bank RBI (Raiffeisen Bank International) poinformował, że dla zwiększenia rezerw kapitałowych sprzedaje swe bankowe spółki-córki w Polsce i Słowenii oraz swój działający w Czechach i na Słowacji internetowy bank Zuno.

RBI chce ponadto do końca 2017 roku zmniejszyć swe aktywa ważone ryzykiem (risk weighted assets - RWA) w Rosji o około 20 proc., a na Ukrainie o około 30 proc. Na koniec ubiegłego roku aktywa te w obu krajach opiewały na odpowiednio 8,4 mld euro i 3,0 mld euro.

Przewiduje się również dalszą optymalizację na Węgrzech oraz znaczne ograniczenie bądź nawet zaprzestanie działalności w Azji do końca 2017 roku i w USA do końca 2016 roku.

Jak zaznacza komunikat RBI, wprowadzane przedsięwzięcia restrukturyzacyjne dotyczą tych sfer działania, które _ przynoszą słabe wyniki ekonomiczne, wymagają znacznych nakładów kapitałowych lub mają podrzędne znaczenie strategiczne _.

Według wstępnych danych, ubiegłoroczna strata RBI wyniosła 493 mln euro, co uniemożliwia wypłacenie dywidendy.

Polska to atrakcyjny rynek

RBI podkreśla, że Polska to _ atrakcyjny rynek bankowy z wysokimi wycenami banków _. Raiffeisen Polbank to ósmy bank w Polsce (wg stanu na koniec czerwca 2014 r.). Zwraca też uwagę na pomyślne zakończenie przejęcia Polbanku oraz na rozbudowaną sieć placówek w kraju.

W prezentacji podano także, że działalność w Polsce przyniosła w ub.r. 84 mln euro zysku po opodatkowaniu przy 13,73 mld euro aktywów. Zatrudnienie wynosiło 5.462 osoby.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

Co z debiutem na [GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/)?

Raiffeisen Bank Polska może przyspieszyć termin debiutu na warszawskiej giełdzie i przesunąć go na 2015 rok. Oferta objęłaby ponad 25 proc. akcji banku - poinformował przed ponad tygodniem CFO austriackiego Raiffeisen Bank International Martin Gruell, cytowany przez Bloomberga.

W 2012 r. KNF wyrażając zgodę na przejęcie przez Raiffeisen Bank Polska akcji Polbank EFG nakazała wprowadzenie połączonego banku na GPW do końca czerwca 2016 r.

Niedawno prezes Raiffeisen Bank Polska Piotr Czarnecki informował, że bank wejdzie na giełdę w możliwie szybkim czasie i szykuje się do tego debiutu. To na początku grudnia pojawiły się na rynku nieoficjalne informacje, że Raiffeisen Bank International szuka nabywców na Raiffeisen Bank Polska.

Susane Langer, rzecznik Raiffeisen Bank International powiedziała wtedy, że bank skupia się na przygotowaniach do IPO swojej polskiej spółki zależnej. Dodała, że grupa _ skupi się na najatrakcyjniejszych obszarach _ i _ zrestrukturyzuje lub wyjdzie z działalności, która przynosi niezadowalające zyski albo wiąże za dużo kapitału _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: raiffeisen bank international, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz