Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera w Banku Spółdzielczym w Lesznowoli. Kolejne zatrzymania

12
Podziel się:

Zatrzymano trzy osoby, w tym b. prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Lesznowoli, w śledztwie dot. m.in. nieprawidłowości przy udzielaniu kredytów - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Regionalna w Warszawie. W sprawie dotychczas jest 14 podejrzanych.

Wśród zatrzymanych jest m.in. była prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Lesznowoli
Wśród zatrzymanych jest m.in. była prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Lesznowoli (Keith Allison/Flickr)
bECUkZvV

- W sprawie 24 sierpnia zatrzymano trzy kobiety, sąd uwzględnił wnioski prokuratury o trzymiesięczny areszt wobec tych podejrzanych - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka. Zarzucane podejrzanym czyny zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator dodała, że "wśród zatrzymanych jest między innymi była prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Lesznowoli, a także osoba pełniąca w przeszłości funkcję członka Komitetu Kredytowego BS w Lesznowoli".

Zobacz także: SKOK-i. Niekończąca się afera
bECUkZvX

Wskazała, że "zarzuty stawiane podejrzanym obejmują świadome przyjęcie, jako zabezpieczenia udzielonych pożyczek mieszkaniowych, weksli własnych z podrobionym podpisem osoby fikcyjnej, która miała być stroną określonych umów, przywłaszczenie mienia wielkiej wartości w postaci powierzonych środków pieniężnych BS w Lesznowoli w łącznej kwocie ponad siedmiu mln zł, popełnienie przestępstwa oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz przestępstwa łapownictwa menedżerskiego".

- Była prezes, która pełniła tę funkcję już od lat 90., podejrzana jest o niezgodne z prawem działania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami spośród kierownictwa tego banku, które podejmowane były w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - powiedziała prok. Zabłocka-Konopka.

Jak poinformowała "przestępstwa zarzucane b. prezes, która z tytułu pełnionej funkcji była zobowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi banku, dotyczą także przyjęcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie 600 tys. zł w związku z udzieleniem kredytów inwestycyjnych ustalonym podmiotom".

bECUkZwd

Zarzuty obejmują też "niedopełnienie obowiązku dokonania prawidłowej oceny zdolności kredytowej kredytobiorców pomimo negatywnych opinii analityka kredytowego, zawarcie umów kredytowych i pożyczki hipotecznej, do których przedłożono podrobione zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach oraz zaniechanie uzyskania od kredytobiorcy zabezpieczenia pożyczki hipotecznej". Działania te - według śledczych - doprowadziły do wyrządzenia w mieniu banku szkody majątkowej szacowanej na ponad trzy mln zł.

Jak przypomniała prok. Zabłocka-Konopka b. prezes BS w Lesznowoli była już wcześniej zatrzymana w maju tego roku w związku z inną sprawą prowadzoną przez warszawską prokuraturę regionalną, w której jest podejrzana o przestępstwo przekupstwa. - Celem działania podejrzanej było wówczas skłonienie prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie nieprawidłowości stwierdzonych w działalności BS w Lesznowoli, do naruszenia przepisów poprzez podjęcie bezpodstawnej decyzji procesowej o umorzeniu postępowania karnego - dodała. Wówczas podejrzana została zwolniona po wpłaceniu 80 tys. zł poręczenia majątkowego.

Jak poinformowano dotychczas podejrzanej b. prezes przedstawiono 15 zarzutów. W śledztwie dotyczącym BS w Lesznowoli obecnie zarzuty usłyszało łącznie 14 osób, w tym byli członkowie zarządu i komitetu kredytowego tego banku oraz "osoby pozostające z nimi w kontaktach towarzyskich".

Zarzuty stawiane podejrzanym obejmują m.in. brak należytej staranności przy udzielaniu kredytów i monitorowaniu ich spłat; ujawniono przypadki udzielania kredytów osobom, które nie posiadały zdolności kredytowej oraz podrabiania dokumentacji bankowej. - Uzyskane w sprawie dowody pozwoliły także na ustalenie, że działania podejrzanych doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 1 mln 360 tys. zł przeznaczonej przez zagraniczne zgromadzenie misyjne na działalność charytatywną - ujawniła prokurator.

bECUkZwe

Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie nieprawidłowości stwierdzonych w sprawozdaniach finansowych BS w Lesznowoli. Doniesienie w tej sprawie skierował także następca prawny BS w Lesznowoli - SGB Bank, który wskazywał w nim na uzasadnione podejrzenie wyłudzenia kredytów lub udzielenia ich z naruszeniem procedur.

Marcin Jabłoński

bECUkZwy
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Czarek
3 lata temu
Złodzieje złodzieje jeszcze raz złodzieje jak ktoś słusznie zauważył zabrać wszystko do trzeciego pokolenia buta arogancja i wielkopańskie maniery chłopskiej arystokracji za cudze ukradzione pieniądze Wiem coś na ten temat ukradziono mi w tym banku 130 000 zł na podrobione pieczątki nic nie udało się wykryć nawet pan Rutkowski rozłożył ręce do banku nikt nie wchodził obcy a pieniądze zniknęły cuda na kiju bardzo dobrze że sprawiedliwości stało się zadość
jaki
4 lata temu
Zabrac domy do 3 pokolenia
jan
4 lata temu
Wille budowały Prezeski [ fanki Balcerowicza i Hanki] w trakcie Budowy Nowego gmachu Banku.2000r. Corki ustawione na 50 lat.
bECUkZwz
Ela
4 lata temu
Bawili się Za nasz Pieniądze domy kupowali jacy byli zaradni a teraz kochani
Ela
4 lata temu
Bawili się Za nasz Pieniądze domy kupowali jacy byli zaradni a teraz kochani