Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniej optymizmu wśród bankowców. W tle zwolnienia

10
Podziel się:
Mniej optymizmu wśród bankowców. W tle zwolnienia
(goodluz - Fotolia.com)
bECQYiwl

Mniej optymizmu w prognozach bankowców dotyczących oceny bieżącej sytuacji. Indeks koniunktury bankowej Pengab w grudniu spadł o 2.1 pkt do 15.1 pkt. Podobną tendencję widać było przed rokiem o tym samym czasie.

Z badania TNS Polska dla Związku Banków Polskich wynika, że pogarszają się przewidywania makroekonomiczne, szczególnie te które dotyczą rozwoju gospodarki oraz przedsiębiorstw.

Marcin Idzik z TNS Polska powiedział, że te słabnące prognozy związane są głównie z obniżaniem się aktywności klientów na rynku bankowym. "Na większości rynków produktowych mamy do czynienie z sytuacją, że jesteśmy w trendzie wzrostowym, jednak jest on systematycznie coraz wolniejszy" - dodał. Dotyczy to zarówno depozytów, jak i kredytów. Z badania widać, że bankom coraz trudniej jest pozyskać nowych klientów.

bECQYiwn

Sondaż przeprowadzono w dniach 5 - 15 grudnia w 163 placówkach bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Banki zapłaciły ponad 2 mld zł nowego podatku

Od stycznia do września banki zapłaciły 2 mln 331 tys. zł podatku bankowego - poinformował na konferencji Związku Banków Polskich. Mimo tego zarobiły więcej niż przed rokiem. Październik był jeszcze lepszy i banki poradziły sobie już całkowicie z nową daniną. Przerzuciły ją już w całości na klientów i zaczęły zwiększać zyski.

ZBP potwierdził jednocześnie pogorszenie nastrojów wśród bankowców. O 17 punktów procentowych spadła liczba osób pozytywnie oceniających sytuację w kończącym się roku.

bECQYiwt

- Dla nas to był rok niezmiernie trudny z uwagi na ilość obciążeń nałożonych na sektor bankowy - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

oprac. Anna Frankowska

bECQYiwO
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(10)
Sylwia
5 lata temu
302szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, spraw sobie i dzieciakom radość, bit.ly/2ipIqHg, w koncu naprawili swoj blad
Helena
5 lata temu
540dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ipIqHg, sama radość!
Bronisława
5 lata temu
384masakra, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, sama radość!
bECQYiwP
Jolanta
5 lata temu
160szukasz jeszcze prezentu dla dzieciaczków? osatnio jest fajna promocja na swiezaki, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, sama radość!
Sylwia
5 lata temu
236szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: bit.ly/2ipIqHg, sama radość!