Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki uciekają z Polski. Mniejsza konkurencja oznacza wzrost cen

Banki uciekają z Polski. Mniejsza konkurencja oznacza wzrost cen

O wyjściu z Polski zdecydował m.in. Raiffeisen Bank. Fot. Wlodzimierz Wasyluk / East News
O wyjściu z Polski zdecydował m.in. Raiffeisen Bank.

Kolejne zagraniczne grupy finansowe rezygnują z działalności w Polsce. Wszystko przez obciążenia kosztami ratowania SKOK-ów, niskie stopy procentowe i podatek bankowy.

O wyjściu z Polski zdecydował Raiffeisen Bank, KNF od lat naciskała, aby austriaccy wprowadzili na GPW swoją spółkę córkę lub znaleźli na nią kupca. Zdaniem Komisji największe banki powinny być notowane na giełdzie – pisze "Gazeta Wyborcza". W końcu nowym właścicielem będzie BNP Paribas.

Zmiany czekają również BZ WBK, trzeci największy bank w Polsce. Nie tylko zmienia nazwę na Santander, ale również przejmie część Deutsche Banku.

Zobacz również Banki się bogacą. Ich zyski w niespełna pół roku wzrosły o 25 proc.

Nowych właścicieli, według informacji Reutersa, szukają również Eurobank i Credit Agricole. Jak zauważa Wyborcza, co do tego ostatniego banku decyzja jeszcze nie zapadła.

Bartkiewicz: proszę nie wrzucać wszystkich banków do jednego worka:


 

Wciąż brane są pod uwagę dwa rozwiązania. Wzmocnienie pozycji na naszym rynku przez połknięcie Eurobanku, albo wyjście z Polski.

Jak jednak zauważa "Wyborcza", ucieczka z Polski części zagranicznych banków i konsolidacja rynku może mieć negatywne konsekwencje dla klientów banków. Mniejsza konkurencja prowadzi z reguły do wzrostu cen, a w obecnej sytuacja, takie ryzyko z całą pewnością istnieje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

raiffeisen, credit agricole, konsolidacja, bank, sanatander
Czytaj także
Polecane galerie
krakus
2018-07-11 05:42
I bardzo dobrz
PiS i Kukiz'15 - jedej wuj
2018-07-11 03:11
SKOKI to afera na miliardy, afera PiS, podziękujmy teraz PełO, za to że zgodzili się wciągnąć upadajace PiSowskie SKOKI do systemu gwarancji, terazwszyscy się na to składamy. Oczywiscie PelO trzeba też podziękować za nie postawienie Pana Zbysia Zero przed TS - nie mielibyśmy teraz tego co się dzieje z sądami
;)
2018-07-10 16:36
Dogmat kapitalizmu . Większa konkurencja - to niższe ceny . Jakbym się cofną 30 lat do tyłu do czasów Balcerowicza . Boże broń !
To nie ma nic w spólnego z rzeczywistością , matematyką i logicznym myśleniem .

Firmy tracą czas , energię i pieniądze, żeby konkurować między sobą,. Produkty bankowe nie są aż tak skomplikowane żeby można było oszukać klienta i coś na tym ugrać . Mniejszy słabszy bank przegrywa i odchodzi .

Odnośnie dużych zysków - duże zyski wymuszają inwestorzy często zagraniczni .
Nie trzeba było prywatyzować i sprzedawać !!! -panowie z PO-PSL-SLD
Polskie banki przynajmniej płacą do polskiego budżetu i nie wywożą kasy za granicę .
Te pieniądze idą potem na renty , emerytury itd. Ja wiem że złodzieje wiadomo z któórejj partii nie będą żyć z emerytur .
Pokaż wszystkie komentarze (22)