Notowania

Banki uciekają z Polski. Mniejsza konkurencja oznacza wzrost cen

O wyjściu z Polski zdecydował Raiffeisen Bank. Santander przejmie część Deutsche Banku, a opuszczenie naszego rynku rozważa także Credit Agricole.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk / East News)
O wyjściu z Polski zdecydował m.in. Raiffeisen Bank.

Kolejne zagraniczne grupy finansowe rezygnują z działalności w Polsce. Wszystko przez obciążenia kosztami ratowania SKOK-ów, niskie stopy procentowe i podatek bankowy.

O wyjściu z Polski zdecydował Raiffeisen Bank, KNF od lat naciskała, aby austriaccy wprowadzili na GPW swoją spółkę córkę lub znaleźli na nią kupca. Zdaniem Komisji największe banki powinny być notowane na giełdzie – pisze "Gazeta Wyborcza". W końcu nowym właścicielem będzie BNP Paribas.

Zmiany czekają również BZ WBK, trzeci największy bank w Polsce. Nie tylko zmienia nazwę na Santander, ale również przejmie część Deutsche Banku.

Nowych właścicieli, według informacji Reutersa, szukają również Eurobank i Credit Agricole. Jak zauważa Wyborcza, co do tego ostatniego banku decyzja jeszcze nie zapadła.

*Bartkiewicz: proszę nie wrzucać wszystkich banków do jednego worka: *

Wciąż brane są pod uwagę dwa rozwiązania. Wzmocnienie pozycji na naszym rynku przez połknięcie Eurobanku, albo wyjście z Polski.

Jak jednak zauważa "Wyborcza", ucieczka z Polski części zagranicznych banków i konsolidacja rynku może mieć negatywne konsekwencje dla klientów banków. Mniejsza konkurencja prowadzi z reguły do wzrostu cen, a w obecnej sytuacja, takie ryzyko z całą pewnością istnieje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankowość, credit agricole, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2018

PRL+Państwowe Banki skupują SKOKi a prywatne wynoszą się z rynku. Ile pożyczki wziął długu w państwowych bankach ? Jak długo będzie to jeszcze działać … Czytaj całość

10-07-2018

LomionJeszcze trochę i będziemy mieli - jak za komuny - tylko jeden bank. Będziemy znowu mieli akcje takie jak "październik miesiącem oszczędności" … Czytaj całość

10-07-2018

wolny38Cyt: "Wszystko przez obciążenia kosztami ratowania SKOK-ów, niskie stopy procentowe i podatek bankowy." Co za bzdury. Nie mogą juz tak doić … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)