Notowania

W Polsce brakuje pracowników. BIEC: dwa razy więcej ofert dla osób bez kwalifikacji

Liczba ofert pracy w internecie rośnie. Brakuje wykwalifikowanych pracowników, ale i dla tych bez specjalizacji pracy jest coraz więcej - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS)

Barometr Ofert Pracy (BOP), wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, wzrósł w lipcu o 11,2 pkt. w porównaniu z czerwcem i wyniósł 239,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik przygotowywany jest przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Barometr wzrasta nieprzerwanie od początku roku. Jednak stopa bezrobocia rejestrowanego po wyłączeniu fluktuacji o charakterze sezonowym od czterech miesięcy nie obniża się. Może to być sygnałem tego, że pracodawcom bardzo trudno jest znaleźć już wykwalifikowanych pracowników będących w zasobach bezrobotnych, a w pewnych zawodach brakuje pracowników" - czytamy w raporcie.

Województwa, w których nastąpił znaczący napływ ofert pracy to mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie.

Zmiany w urzędach pracy. Ministerstwo pracuje nad reformą

W lipcu wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników rozłożył się równomiernie pomiędzy zawody, wymagające wykształcenia w kierunkach ścisłych, społecznych i usługowych - podało BIEC.

"W lipcu w usługach odnotowaliśmy sezonowy wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników w sektorze edukacji i szkoleń oraz w sektorze ochrony zdrowia i pielęgnacji urody. Po przedsezonowym wzroście, zapotrzebowanie zmniejszyło się natomiast w turystyce, a w tym w gastronomii i hotelarstwie. Najbardziej stabilnie wzrasta zapotrzebowanie na pracę w logistyce" - napisano w raporcie.

Biuro informuje, że podwoiła się liczba ogłoszeń, w których nie podano wymaganego zawodu - tj. oferty prac prostych. BIEC zaznacza jednak, że w tej kategorii ujmuje również ogłoszenia, odnośnie których nie ma pewności czy są formalnymi ofertami pracy.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Tagi: biec, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-08-2017

jajoW Polsce brakuje niewolników,a nie pracowników.

10-08-2017

wedbzdura nie brakuje pracowników tylko niewolników za 1800 , dlatego sa sprowadzani ukraincy. Jeżeli tak bedzie dalej to Polacy nie będą nigdy wiecej … Czytaj całość

10-08-2017

olo788W czyim interesie rozpowszechniacie te kłamstwa? W Polsce brakuje nie pracowników,a uczciwych,płacących dobre pensje,"pracodawców".

Rozwiń komentarze (80)