Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Blockchain w PKO BP. Bank przystąpił do międzynarodowej grupy kierowanej przez JP Morgan

Blockchain w PKO BP. Bank przystąpił do międzynarodowej grupy kierowanej przez JP Morgan

Technologia blockchain umożliwi bankom szybką weryfikację transakcji Fot. PKO BP / materiały prasowe
Technologia blockchain umożliwi bankom szybką weryfikację transakcji

Ponad 70 największych światowych banków przystąpiło do projektu o nazwie Interbank Information Network prowadzonego przez JP Morgan - podał PKO BP. Jest jedynym polskim bankiem w tej grupie. To rozwiązanie oparte na technologii blockchain, stojącej m.in. za kryptowalutą bitcoin.

Kierowana przez amerykański JP Morgan Chase międzynarodowa sieć IIN działa pilotażowo już od 2017 roku. Jej zastosowanie przyspiesza wymianę niezbędnych informacji i zwiększa jej bezpieczeństwo. W Europie jej członkami jest już 37 banków, w tym irlandzki AIB, hiszpański Santander, francuskie Credit Agricole i Societe Generale oraz włoski Unicredit. Teraz przystępuje do niej PKO BP.

Czytaj też: Aktywa PKO BP przekroczyły 300 mld zł. Bank chce dotrzeć do nowej grupy inwestorów

Elementem sieci jest baza danych, która pozwala na bezpieczny dostęp do informacji wykorzystywanych przy weryfikacji źródła pochodzenia transferowanych środków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, transakcja której realizacja została wstrzymana ze względu na konieczność dodatkowego sprawdzenia, zostanie szybciej zweryfikowana i w przypadku braku przeciwwskazań - przekazana na rachunek docelowy.

- PKO Bank Polski stawia na rozwój bankowości międzynarodowej i aktywną współpracę z bankami zagranicznymi - podkreśla Radosław Ptaszek, dyrektor departamentu bankowości zagranicznej w PKO Banku Polskim.

Zobacz też: Andrzej Dominiak: w blockchain stawiamy na zaufanie i bezpieczeństwo


Czytaj też: Co dziesiąty Polak twierdzi, że ma kryptowaluty. Sprawdzamy, czy to prawda

- Jesteśmy liderem w bankowości korespondenckiej pod względem liczby transakcji międzynarodowych, a grupa banków z którymi rozliczamy transakcje przekracza już 1400 instytucji z całego świata. Dostosowujemy nasze rozwiązania do aktualnych potrzeb biznesowych i możliwości technologicznych, po to aby z korzyścią dla klientów budować przewagi konkurencyjne w obszarze bankowości międzynarodowej - dodał.

Obecnie PKO Bank Polski oferuje obecnie rozliczenia międzynarodowe w dwudziestu trzech walutach. We wrześniu 2018 roku porozumienia o współpracy z bankiem podpisały kolejne dwie duże instytucje z rynku azjatyckiego - japoński Mizuho Bank oraz południowokoreański Industrial Bank of Korea.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pko bp, pko, jp morgan, blockchain
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
System 18
2018-10-04 20:16
To jest złodziejki i drogi ten ich cały PKO ?
ufo
2018-10-04 19:29
Tylko dlaczego standardowy przelew PKO BP do banków poza PL.(np. do Szwajcarii) trwa długo.? Dostawałem upomnienia
Cisza przed burzą !!!!!
2018-10-04 15:20
BIOTON !!!.. czas wchodzić, Byki nie śpią.
Pokaż wszystkie komentarze (7)