Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Blockchain w PKO BP. Bank przystąpił do międzynarodowej grupy kierowanej przez JP Morgan

7
Podziel się:

Ponad 70 największych światowych banków przystąpiło do projektu o nazwie Interbank Information Network prowadzonego przez JP Morgan - podał PKO BP. Jest jedynym polskim bankiem w tej grupie. To rozwiązanie oparte na technologii blockchain, stojącej m.in. za kryptowalutą bitcoin.

Technologia blockchain umożliwi bankom szybką weryfikację transakcji
Technologia blockchain umożliwi bankom szybką weryfikację transakcji (PKO BP / materiały prasowe)

Kierowana przez amerykański JP Morgan Chase międzynarodowa sieć IIN działa pilotażowo już od 2017 roku. Jej zastosowanie przyspiesza wymianę niezbędnych informacji i zwiększa jej bezpieczeństwo. W Europie jej członkami jest już 37 banków, w tym irlandzki AIB, hiszpański Santander, francuskie Credit Agricole i Societe Generale oraz włoski Unicredit. Teraz przystępuje do niej PKO BP.

Elementem sieci jest baza danych, która pozwala na bezpieczny dostęp do informacji wykorzystywanych przy weryfikacji źródła pochodzenia transferowanych środków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, transakcja której realizacja została wstrzymana ze względu na konieczność dodatkowego sprawdzenia, zostanie szybciej zweryfikowana i w przypadku braku przeciwwskazań - przekazana na rachunek docelowy.

- PKO Bank Polski stawia na rozwój bankowości międzynarodowej i aktywną współpracę z bankami zagranicznymi - podkreśla Radosław Ptaszek, dyrektor departamentu bankowości zagranicznej w PKO Banku Polskim.

Zobacz też: Andrzej Dominiak: w blockchain stawiamy na zaufanie i bezpieczeństwo

- Jesteśmy liderem w bankowości korespondenckiej pod względem liczby transakcji międzynarodowych, a grupa banków z którymi rozliczamy transakcje przekracza już 1400 instytucji z całego świata. Dostosowujemy nasze rozwiązania do aktualnych potrzeb biznesowych i możliwości technologicznych, po to aby z korzyścią dla klientów budować przewagi konkurencyjne w obszarze bankowości międzynarodowej - dodał.

Obecnie PKO Bank Polski oferuje obecnie rozliczenia międzynarodowe w dwudziestu trzech walutach. We wrześniu 2018 roku porozumienia o współpracy z bankiem podpisały kolejne dwie duże instytucje z rynku azjatyckiego - japoński Mizuho Bank oraz południowokoreański Industrial Bank of Korea.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
System 18
4 lata temu
To jest złodziejki i drogi ten ich cały PKO 👿
ufo
4 lata temu
Tylko dlaczego standardowy przelew PKO BP do banków poza PL.(np. do Szwajcarii) trwa długo.? Dostawałem upomnienia
Cisza przed b...
4 lata temu
BIOTON !!!.. czas wchodzić, Byki nie śpią.
xxx
4 lata temu
Czy w 21 wieku są jeszcze jakieś nieznane źródła pochodzenia pieniędzy...? Bezpieczeństwo i JP Morgan - dobre :-)
halo moto
4 lata temu
"BLockchein stoi za BTC? " A kto stoi za "dobrą zmianą" i ochronką Watykanu przed Sądem Ostatecznym Satoshi NakaMoto?