Notowania

przemysł
05.07.2018 20:56

Boeing i Embraer łączą siły. To odpowiedź na ruch Airbusa

Rynek lotniczy nie będzie już taki sam. Amerykański Boeing poinformował o podpisaniu porozumienia z brazylijskim Embraerem w sprawie przejęcie kontroli nad cywilną częścią firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Horst Galuschka)
Embraer Phenom 300 na jednym z niemieckich lotnisk

Podpisane porozumienie daje Amerykanom 80 proc. kontroli nad utworzonym joint venture. Zapisana w umowie wartość produkcji Embraera to 4,75 mld dol., co oznacza, że udziały Amerykanom w całym przedsięwzięciu warte będą 3,8 mld dol.

Utworzenie wspólnego przedsięwzięcia to odpowiedź na ruch głównego konkurenta - europejskiego koncernu Airbus, który przejął jeden z programów kanadyjskiego Bombardiera (maszyny C-Series - red.). Tym samym zagroził pozycji Amerykanów na globalnym rynku. Boeing niemal w pełni powtórzył ten scenariusz - przejmuje program produkcji małych samolotów odrzutowych Embraera. Część wojskowa firmy pozostaje pod kontrolą Brazylii.

Zobacz też materiał o najlepszych przewoźnikach lotniczych:

- Dzięki stworzeniu tego strategicznego partnerstwa, będziemy w stanie wygenerować istotną wartość dla obu firm, ich klientów, pracowników, udziałowców oraz Brazylii i USA - powiedział po podpisaniu porozumienia prezes Boeinga Dennis Muilenburg. Dokument ma wejść w życie w 2019 r.

Co ciekawe, przedsięwzięcie ma być zarządzane przez Brazylijczyków - m.in. prezes joint venture ma pochodzić z tego kraju - ale Amerykanie przejmą odpowiedzialność za kontrolę operacji i strategiczne zarządzanie firmą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przemysł, boeing, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2018

raczej połknąłCzęść wojskowa pozostanie pod kontrolą Brazylijczyków.

Rozwiń komentarze (1)