Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Brexit nie odbędzie się dziś, ale konsekwencje szybko odczujemy

44
Podziel się:

- Brytyjczycy zaakceptowali straty finansowe związane z Brexitem, a wybrali ich zdaniem ważniejsze wartości niematerialne związane z brakiem imigrantów - mówi money.pl prof. Stanisław Gomułka. W wyjście z Unii Europejskiej nie wierzy z kolei prof. Witold Orłowski, a Janusz Jankowiak przestrzega przed recesją.

Brexit nie odbędzie się dziś, ale konsekwencje szybko odczujemy
(Kazuhiro Nogi/ AFP)

Eksperci nie są pewni, czy Wielkiej Brytanii uda się współpracować z UE tak, jak dziś robi to Szwajcaria czy Norwegia.

- To są tylko krótkotrwałe ruchy. Nie ma niczego zaskakującego: tanieje funt i złotówka, wzmacnia się dolar i frank szwajcarski. To się zaraz uspokoi. Nie sądzę, żeby samo głosowanie miało przełożenie na wzrost gospodarczy w długiej perspektywie - mówi money.pl prof. Witold Orłowski. Jak dodaje, bardziej niż spowolnieniem gospodarczym wywołanym przez głosowanie na Wyspach, martwić powinniśmy się polskim długiem publicznym.

- To nie jest ani dobra wiadomość, ani też katastrofa - stwierdza prof. Stanisław Gomułka. - Polska odczuć może to bardzo szybko, bo Wielka Brytania jest płatnikiem netto do budżetu unijnego. A my stamtąd bierzemy sporo pieniędzy. W naszym budżecie szybko to zauważymy - dodaje.

Ekonomista Janusz Jankowiak zauważa, że wynik czwartkowego głosowania może oznaczać recesję na Wyspach.

- Przewidywania wskazywały na zmniejszenie PKB od 1 do 3 punktów procentowych. Przy prognozie wzrostu na poziomie ok. 2 proc., oznaczać może to recesję. Na pewno Brexit nie będzie wspierać wzrostu gospodarczego. Trudno jednak teraz przewidywać wszystkie konsekwencje decyzji Brytyjczyków. Zmiennych jest po prostu za dużo - tłumaczy Jankowiak.

Wszyscy ekonomiści zgadzają się, że teraz wszystko będzie zależało od negocjacji UE z Londynem, bo wyjście nie jest automatyczne, a Brexit zajmie jeszcze lata.

- To nie stanie się dziś czy jutro. Moim zdaniem on nawet nie jest przesądzony. Spodziewam się, że zaczną się rozmowy, będą trwać nawet pięć lat i potem może pojawić się jeszcze jedno referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem we Wspólnocie - uważa prof. Orłowski.

- Trudno będzie zlekceważyć głosowanie. Moim zdaniem Brexit jest przesądzony. Sam proces to są jednak żmudne negocjacje - stwierdza natomiast Jankowiak.

Profesor Gomułka twierdzi, że po wyjściu z UE zaczną się negocjacje z krajami unijnymi. A te sprawią, że Brytyjczycy będą mieli status podobny do Norwegii czy Szwajcarii.

- Nikomu nie opłaca się koniec wolnego rynku - dodaje.

Przypomnijmy, że Norwegia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Gwarantuje on swobodny przepływ: ludzi, kapitału, towarów i usług. Dodatkowo kraj ten jest także członkiem Strefy Schengen, czyli nie jest konieczna kontrola paszportowa przy przekraczaniu granic.

Szwajcaria natomiast zaakceptowała tylko drugie z porozumień. Helweci nie należą do EOG. Jednocześnie mają kilkadziesiąt wielostronnych i dwustronnych umów podobnych do przepisów podobnych do unijnych traktatów. Płacą też składkę zwaną "solidarity contribution".

Profesor Orłowski przypomina, że nawet jeśli dojdzie doi Brexitu, to nie będziemy zrywać wszelkich relacji z Wielką Brytanią. Zdaniem ekonomisty nawet składkę Brytyjczycy będą płacić do unijnej kasy, choć zapewne mniejszą niż dotychczas.

- Nie powinno być teraz straszenia cłami i wojną handlową. To tylko może jeszcze bardziej pogłębić eurosceptyczne nastroje na Wyspach. Zresztą to nie jest najważniejsze. Brexit najmocniej może uderzyć w londyńskie City. Cały sektor finansowy to najważniejsza branża w gospodarce Wielkiej Brytanii. Teraz może zacząć przenosić się na Kontynent - dodaje.

Z kolei Jankowiak przypomina, że w przypadku rynku giełdowego może to być płynne przejście, bo największe europejskie rynki z Londynu i Frankfurtu postanowiły się połączyć.

- Z bankami będzie inaczej. Te brytyjskie zapewne stracą. Dużo będzie jednak zależało od tego, jak instytucje bankowe z innych krajów będą wspierane przez rządy czy banki centralne - tłumaczy.

Profesor Gomułka zauważa, że problemem jest dziś już nie tyle wyjście z UE samej Wielkiej Brytanii, ale niepewność co do dalszego istnienia tej idei. Lider brytyjskich eurosceptyków Nigel Farage już zapowiedział, że następny krok zrobi Dania.

- Nad Unią Europejską mamy gigantyczny znak zapytania. Będziemy go jeszcze latami wymazywać. I to jest najtrudniejsze zadanie dla europejskich polityków na najbliższe lata - stwierdza prof. Gomułka.

Jak wychodzi się z Unii Europejskiej?

wydarzenie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Smieszna pols...
8 lat temu
Unia prubuje na sile blokowac handel UK.I namawia inne kraje czlonkowskie do zaprzestania z nimi biznesow.Ale jest jedno ale.Teraz kolejne kraje bedo wychodzic z uni. Bo nie a sie zjednoczyc innych kraji i zrobic jedna walute. Jest to przyzwolenie na wykupowywanie ziem polskich bez wojeen. Wszystko rozprzedane niemcom.Np cukrownie itp..
Yo
8 lat temu
Ten terror gospodarczy pod płaszczykiem kryje drugie dno - polityczno ideowe - do którego NIE ZOSTAŁA powołana UE. Twór gospodarczo finansowy uzurpował sobie prawo do decydowania o polityce wewnętrznej przynależnych suwerennych państw nie związanych z finansami. Ale jak widać, marchewka na kiju nie smakuje wszystkim, a tylko tym którzy na niej zarabiają. Takiej unii nie chcemy i my!
kkk
8 lat temu
ku rwy usunely moje komentarze.taka cenzura.wolnosc slowa jak w koreii.sieja propagande lumpy.
woj
8 lat temu
wypiepszą emigrantów czytaj zostawią tych których będą chcieli zniosa embargo do rosji zacieśnią współprace z usa a najważniejsze że ta basibrzuchy z brukseli z merkel na czele nie będą im mówić co mają robić we własnym kraju. a my zamiast drogich autostrad z jeszcze droższymi ekranami będziemy budować trasy szybkiego ruchu te darmozjady z brukseli zamiast zajmowac sie zawczasu brexitem to walczyli z tk w polsce no to maja co chcieli CHAOS niech się zajmują krzywizną bananów dalej HA HA HA
Prorok 875
8 lat temu
Przeciętni Brytyjczycy juz tracą, a to dopiero początek!!! Polska, która ciagle jest 100 lat za WB czy Niemcami bez UE to śmietnik EUROPY!!! Polska bez UE to tragedia dla głupich polaczkow, którzy myślą innaczej!!!
...
Następna strona