Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet 2015 uchwalony. Poznaj szczegóły

0
Podziel się:

Wzrost PKB ma wynieść 3,4 procent. Ustalono również górną granicę deficytu oraz poziom inflacji.

Budżet 2015 uchwalony. Poznaj szczegóły
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Wzrost PKB o 3,4 procent, średnioroczna inflacja na poziomie 1,2 procent i ponad 46 miliardów deficytu - za takim projektem głosowało 236 posłów, przeciw było 205, wstrzymało się 3.

Aktualizacja 23:59

16 mln zł z budżetu kultury trafi na rezerwę celową związaną między innymi z Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej - zakłada poprawka przyjęta wcześniej, dziś wieczorem przez Sejm. Za przyjęciem poprawki zgłoszonej jednocześnie przez Izabelę Mrzygłocką (PO) i Jana Burego (PSL) głosowało 374 posłów, 59 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Wcześniej zmianę taką pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zgodnie z poprawką budżet na wydatki majątkowe w części przeznaczonej na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zostanie zmniejszony o 16 mln zł. Pieniądze te będą przeznaczone na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą _ Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej _. Zaznaczono, że chodzi o wydatki majątkowe.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Na początku posiedzenia posłowie uczcili minutą ciszy ofiary tragedii w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu, gdzie we wtorek w ataku talibów na szkołę zginęło 141 osób - 132 uczniów i 9 pracowników szkoły. Agencje zastrzegają, że nie jest jasne, czy wszystkie dzieci, które nie żyją, zostały zabite przez napastników, czy też niektóre z nich poniosły śmierć na skutek operacji sił bezpieczeństwa próbujących odzyskać kontrolę nad budynkiem.

Ślubowanie poselskie złożyli Bożena Henczyca, Grzegorz Karpiński i Przemysław Krzysztofiak. W ławach sejmowych zastąpili posłów PO, którzy startowali z powodzeniem w wyborach samorządowych. Nowi posłowie zastąpili: Łukasza Borowiaka, który został burmistrzem Leszna, Marka Wojtkowskiego, który wygrał wybory na prezydenta Włocławka i Małgorzatę Adamczyk, która została burmistrzem Śmigła.

Sejm odrzucił w środę wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację premiera na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie z uwzględnieniem działań rządu w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, wprowadzeniem embarga na import produktów rolno-spożywczych przez Rosję i nierównymi warunkami konkurencji polskich rolników na jednolitym Europejskim Rynku.

Posłowie nie poparli także wniosków o uzupełnienie porządku o informację rządu na temat stanowiska delegacji polskiej na szczyt NATO w Newport oraz informację na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Sejm nie wprowadził również do porządku obrad projektu ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz projektu ustawy o związkach partnerskich.

Odrzucono też wniosek o uzupełnienie porządku o obywatelski wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi.

Według planów głosowania mają zakończyć się w czwartek po godz. 1 w nocy. Następnie Sejm ma wznowić obrady w czwartek o godz. 9.

Podczas czwartkowych obrad posłowie będą zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących oraz wysłuchają informacji bieżącej ws. kontraktów na opcje walutowe o co wnioskował klub PSL. Ponadto Sejm zajmie się obywatelskim projektem nowelizacji Prawa budowlanego, który zmierza do ochrony działkowców przed konsekwencjami orzecznictwa sądów administracyjnych, czyli w praktyce przed rozbiórką altan w rodzinnych ogrodach działkowych.

Posłowie zajmą się też przygotowanym przez SLD projektem nowelizacji ustaw o straży gminnej, Prawa o ruchu drogowym oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada odebranie strażom miejskim i gminnym możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej.

Sejm rozpatrzy również projekt klubu TR nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, który przewiduje m.in. zakaz eksmisji na bruk osób, które nie mogą we własnym zakresie zaspokoić swych potrzeb mieszkaniowych (wynająć mieszkania na wolnym rynku lub go kupić) oraz wykluczenie eksmisji do noclegowni i wprowadzenie instytucji pokoi hostelowych.

Rozpoczęte dziś wieczorem posiedzenie, które zakończyć ma się w piątek, to ostatnie w 2014 r. obrady Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)