Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet państwa. Widać pierwsze efekty uszczelniania systemu podatkowego

7
Podziel się:

Za pierwsze półrocze wpływy do budżetu państwa z praktycznie każdego podatku są wyższe rok do roku o kilka procent - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk w środę w Sejmie.

Budżet państwa. Widać pierwsze efekty uszczelniania systemu podatkowego
(STANISLAW KOWALCZUK/EastNews)

W środę Sejm debatował nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w 2015 r. oraz sprawozdaniem z ubiegłorocznej działalności NBP.

Wiceminister finansów była pytana przez posłów, czy widać już pierwsze efekty w związku z podjętymi działaniami, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego.

- Za półrocze - to już było zresztą w wypowiedziach pana ministra Szałamachy - (...) odnotowuje się ewidentny, wyraźny wzrost dochodów, w tym dochodów podatkowych. (...) W 2016 r. pojawiły się dochody jednorazowe związane ze sprzedażą częstotliwości i oczywiście to pozostawiam na boku. Ale są dochody podatkowe również rok do roku, za te same okresy wzrosły w każdym praktycznie podatku o kilka procent. A więc taki wzrost dochodów jest zauważalny - podkreśliła Majszczyk.

Wiceszefowa MF mówiła też o tym, jak rząd zamierza ograniczać udział zadłużenia zagranicznego w długu Skarbu Państwa. - Kierunek działań (dotyczący) ograniczenia zadłużenia zagranicznego został przedstawiony w Strategii zarządzania długiem. Wynika z niej sukcesywne obniżanie udziału długu zagranicznego, co będzie się wiązało przede wszystkim z większą emisją papierów na rynku krajowym i oczywiście mniejszym zadłużaniem, emitowaniem tego zadłużenia w walutach obcych - zaznaczyła.

Minister finansów Paweł Szałamacha mówił w tym tygodniu, że dochody podatkowe są o ok. 6-7 proc. wyższe niż przed rokiem, czyli rosną w tempie wyprzedzającym wzrost gospodarki. Dodał, że niższe jest zaawansowanie wykonania deficytu.

W środę resort finansów poinformował, że deficyt budżetu po czerwcu 2016 r. wyniósł 18,7 mld zł. W projekcie harmonogramu dochodów i wydatków budżetu w 2016 r. planowano, że deficyt po czerwcu wyniesie 22,6 mld zł.

Według wcześniejszych danych MF, deficyt budżetu po maju br. wyniósł 13,5 mld zł wobec ok. 19,3 mld zł zaplanowanych w harmonogramie. Dochody budżetu państwa były w tym czasie wyższe o 11 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 7,2 proc.

Podczas tego posiedzenia Sejmu posłowie zdecydują o udzieleniu absolutorium rządowi za wykonanie budżetu państwa w minionym roku. W przyjętym wcześniej przez rząd sprawozdaniu z wykonania budżetu w 2015 r. napisano, że w zeszłym roku do kasy państwa wpłynęły dochody w wysokości 289,1 mld zł, wydatki wyniosły 331,7 mld zł, a deficyt sięgnął 42,6 mld zł. Ubiegłoroczny deficyt okazał się o prawie 15 proc. (7,3 mld zł) niższy od zaplanowanych 49 mld 980 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
lkoe
7 lat temu
mówic prawdę a nie wstawiać kit ciągle wszystkie rządy kłamią i oszukują
arek96948
7 lat temu
Podwyższają podatki, tworzą regulacje, przez co rosną ceny, rośnie bezrobocie i szara strefa, ulgi zabierają. Firmy padają, ludzie tracą pracę, emerytur nie będzie. O przyszłość musimy zatroszczyć się sami. Jedynie edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Piszą w książce "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o dochodzeniu do zamożności, tworzeniu swojego majątku. Wiele "polskich" przykładów.
gonzo
7 lat temu
Skoro jest tak dobrze , to dlaczego jest ta źle ? - chciałoby się zapytać .
Adam1025
7 lat temu
Jakoś w artykule nie informujecie, że jest to rezultat prac zespołu pracującego w Ministerstwie Finansów od kilku lat. Rozwiązania uszczelniające system są wprowadzane sukcesywnie od dwóch lat. Jednym słowem obecny rząd zbiera owoce pracy poprzedniego rządu PO-PSL i tak, jak w przypadku oddawania do użytku ostatnich odcinków autostrad A1 i A4 nawet nie zająknie się, że są to osiągnięcia poprzedników.
@tommek@
7 lat temu
Czyli ściągalność spadła kłamczuszki PIS-owskie.Po pierwsze to tegoroczne dochody wyjątkowe przez 9 miliardów za częstotliwości a to już ponad 2% rocznego budżetu a licząc za pół roku to 4% dochodzi więcej o 5milardów zysk z NBP I o wiele większy deficyt czyli dług na np.500+ dający nowe podatki oraz całkiem nowe sknocone ale jednak podatki więc kłamczuszki PIS-owskie obym nie wyliczył spadek ściągalności podatków.