Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBA zatrzymało 6 osób. Chodzi o wyłudzenia kredytów w SK Banku

6 osób zostało zatrzymanych przez CBA w związku z dokonaniem wyłudzenia na ponad 104 mln zł z SK Banku w Wołominie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/East News)

O zatrzymaniach CBA poinformowało na swoim Twitterze.

Wśród zatrzymanych są m.in. przedsiębiorcy i rzeczoznawcy majątkowi, którzy wyceniali nieruchomości, które miały być zabezpieczeniem udzielanych kredytów.

Śledczy ustalili, że faktyczna wartość nieruchomości, na których ustanowiono hipoteki mające stanowić zabezpieczenie kredytów SK Banku, była znacząco niższa od wartości podawanych w operatach szacunkowych sporządzanych przez rzeczoznawców majątkowych. W ten sposób dwie spółki uzyskały ze Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) w latach 2011-2014 dziewięć kredytów. W sumie była to kwota na ponad 104 mln zł. Spółki po otrzymaniu kredytów nie spłaciły ich, a pieniądze zostały wyprowadzone, wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem opisanym w umowach kredytowych.

Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz w siedziby spółek – w tym spółki prowadzącej działalność o zasięgu ogólnokrajowym. Zatrzymani usłyszą zarzuty w prokuraturze.

To nie pierwsza akcja CBA ws. SK Banku

Pod koniec września ub. r., funkcjonariusze CBA zatrzymali 13 osób związanych z dokonywaniem oszustw i wyłudzeniem 100 milionów zł z SK Banku w Wołominie oraz z Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Wśród zatrzymanych przez CBA byli były prezes i były wiceprezes Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Zatrzymanym 13 osobom w sumie postawiono ponad 100 zarzutów. Wtedy 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Z kolei w maju agenci CBA w ramach śledztwa weszli do siedziby SK Bank w Wołominie (Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie), do miejsc zamieszkania 7 osób sprawujących funkcje kierownicze banku w czasie objętym śledztwem. funkcjonariusze m.in. weszli do mieszkań prezesa i członków zarządu oraz do kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych z grupy kapitałowej działającej w branży deweloperskiej przeprowadzając szereg czynności procesowych.

Śledztwo prowadzone jest w kierunku m.in. niegospodarności wielkich rozmiarów zarządu Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, przestępstw prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom, podawania w tych księgach nierzetelnych danych oraz zatajenia prawdziwych i podania nieprawdziwych informacji NBP. Prokuratura Regionalna w Warszawie powierzyła w całości tę sprawę do prowadzenia Delegaturze CBA w Katowicach.

Działania CBA i prokuratury są związane także z zawiadomieniem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego po kontroli dotyczącej SK Banku w Wołominie. W tej sprawie straty oceniane są na ok. 2,6 mld zł. Do tego postępowania dołączono również wątek dotyczący nadużycia zaufania i działania na szkodę Banku Spółdzielczego w Nadarzynie.

Prowadzący śledztwo, nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Tagi: sk bank, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-02-2017

HankCentrala esbeków zaczyna się sypać..

09-02-2017

AlaI teraz wsypia Blonka!

09-02-2017

leonek_kingciekawe ten prezio ze supermarketów budowlanych to kto...? jeżeli z polskich to są 3-4 sieci ogólnopolskie jeżeli z zagranicznych to krąg zamknąłbym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)