Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
41 mln zł straty w budżecie UE. Grupa handlująca papierosami rozbita

41 mln zł straty w budżecie UE. Grupa handlująca papierosami rozbita

Polska policja zatrzymała pięć osób. Fot. CBŚP
Polska policja zatrzymała pięć osób.
Policja zabezpieczyła w sumie 39 mln papierosów. Dzięki współpracy CBŚP, służb brytyjskich, włoskich i Europolu rozbito grupę działającą na całą Europę.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupę międzynarodową grupę przestępczą tworzyli m.in. obywatele Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji i Włoch. W wyniku jej działań budżet UE był narażony na straty rzędu 41 mln zł – podaje CBŚP.

Czytaj także: Fabryka papierosów w Trzebnicy. CBŚ: zatrzymano 3 mężczyzn

Jak działała grupa? Mechanizm polegał na wykorzystaniu uproszczonej procedury tranzytu międzynarodowego, za pomocą utworzonych w tym celu kolejnych firm. Te pozorowały działalność handlową, uwiarygadniając realizowane transakcje i tranzyt towarów z pominięciem uiszczenia należnych podatków.

W uproszczeniu wyglądało to tak: legalny towar poprzez kolejne firmy był teoretycznie wyprowadzany poza teren UE, a faktycznie papierosy trafiały na czarny rynek.

Z zebranych informacji CBŚP wynika także, że członkowie grupy korumpowali urzędników celnych w krajach UE. Celem było właśnie potwierdzenie wyjazdu transportów papierosów poza obszar Unii Europejskiej.

Polska policja zatrzymała pięć osób, którym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku przedstawiono zarzuty miedzy innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak informuje CBŚP zatrzymani są także podejrzani o narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w wysokości niemal 15 mln. zł. Podczas działań, u jednego z zatrzymanych policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar ponad 250 tysięcy euro.

Czytaj też: CBŚP rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą. Wyłudzali podatek VAT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
ekspert
2018-08-04 08:23
KE pogroziła paluszkiem (w bucie) i juz herszt reprywatyzacji wychodzi z aresztu...hehehehehhehehehhehehehehhehehehehehehhehe. Wypuscie ich wszystkich a komisję rozwiążcie bo i tak g...im zrobicie hehehehehhehehehehhehehe
waldek
2018-08-03 21:29
czy to jaja ? 250 tys euro ? tyle to oni mają w szafce przy łóżku , dla żony na waciki
Hyhy
2018-08-03 21:28
Macie te swoje otwarte granice UE : D