Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
UTK odmówił zatwierdzenia cennika PKP PLK

UTK odmówił zatwierdzenia cennika PKP PLK

Fot. źródło: PKP PLK

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówił spółce PKP Polskie Linie Kolejowe zatwierdzenia projektu cennika w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej na rozkład jazdy pociągów 2017/2018 - poinformował UTK w piątkowym komunikacie.

Chodzi o opłaty uiszczane przez przewoźników kolejowych na rzecz Polskich Linii Kolejowych, które są administratorem krajowej sieci kolejowej.

"Metodologia przedstawiona przez zarządcę infrastruktury nie spełnia przesłanek określonych w ustawie o transporcie kolejowym oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie udostępniania infrastruktury kolejowej" - napisano w komunikacie.

"Oznacza to, że projekt nie może zostać zatwierdzony przez Prezesa UTK" - dodano.

Zobacz także: Superszybka kolej w Polsce?

Według UTK główne nieprawidłowości to przyjęcie kosztów niestanowiących kosztów bezpośrednich wynikających z rzeczywistego zużycia infrastruktury kolejowej jako rezultatu przejazdu pociągu lub manewrów. Ponadto przyjęty dobór współczynników korygujących średnią stawkę dostępu nie odzwierciedla rzeczywistego stopnia zużycia infrastruktury oraz kosztów utrzymania i remontów infrastruktury kolejowej.

UTK wyjaśnia, że w przypadku odmowy zatwierdzenia cennika zarządca może podjąć decyzję o stosowaniu ostatnio obowiązującego cennika lub opracować nowy projekt cennika i ponownie przedstawić go do zatwierdzenia.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tako
2017-07-07 23:50
Wszedzie teraz beda doic, aby na patologie uzbierac. Niech psiorom snia sie same koszmary za te ich rzady i rozdawanie naszych pieniedzy nierobom.
Joanna
2017-07-07 22:26
UTK odmówiło zatwierdzenie cennika... tak to powinno brzmieć. Natomiast Urząd Transportu Kolejowego odmówił...