Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
03.06.2015 08:51

CVC Capital Partners może zainwestować w Polsce ponad 1 mld euro

CVC Capital Partners po sukcesie swoich inwestycji w Czechach, teraz idzie do naszego kraju. Już plotkuje się, że kupi PKP Energetykę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Nawet miliard euro chce zainwestować w naszym kraju CVC Capital Partners - mówi jego szef Przemysław Obłój. Fundusz chce wejść w rynki dóbr konsumpcyjnych, detaliczny i energetyczny.

CVC Capital Partners traktuje Polskę jako rynek o najwyższym priorytecie, gdzie na inwestycje może przeznaczyć nawet ponad 1 mld euro, poinformował dyrektor funduszu Przemysław Obłój.

- Region środkowoeuropejski jest dla nas ważny, ale Polska jest rynkiem o najwyższym priorytecie. Mamy czteroosobowy zespół dedykowany regionowi, w tym dwie osoby pochodzące z Polski. Chcemy zainwestować duże pieniądze. Przy naszej skali - dysponujemy 11 mld euro na Europę w ostatnim funduszu - staramy się zainwestować pomiędzy 100 mln, a 1 mld euro kapitałów własnych (equity) w poszczególne transakcje - mówi Obłój.

Jak dodaje, CVC CP nie ma żadnych sztywnych alokacji na poszczególne kraje, ale w ciągu ostatnich 5 lat zainwestował ponad 1 mld euro w firmy znajdujące się w Czechach (StarBev i Avast).

- Nie ma żadnego powodu, żeby nie mogło się to udać w przypadku Polski, biorąc pod uwagę skalę naszego kraju - powiedział szef funduszu.

Dodał, że CVC patrzy na sektory dóbr konsumpcyjnych, detaliczny i energetyczny.

- Dużych i dobrych firm, które można kupić nigdy nie jest dużo. Niektóre sektory, na przykład dóbr szybkozbywalnych (FMCG) mają świetne firmy, ale są rozdrobnione i w naszym segmencie rynku nie ma zbyt wielu transakcji. To, oczywiście, zmieni się za parę lat, gdy lokalni liderzy jeszcze trochę urosną. Z kolei w sektorach szeroko rozumianej infrastruktury i handlu detalicznegospółki o odpowiedniej skali - wskazał dyrektor CVC.

Podkreślił jednocześnie, że polska gospodarka od lat rozwija się szybciej niż reszta Europy, ale utrzymanie tego wzrostu wymaga gigantycznych inwestycji, w tym w infrastrukturę, żeby nie stała się "wąskim gardłem".

- Byłoby najlepiej, żeby włączyły się w to prywatne pieniądze i prywatni inwestorzy, bo to gwarantuje efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów - wskazał Obłój.

Ostatnio pojawiły się informacje, że CVC Capital Partners złożyło ofertę na PKP Energetyka. - Nie komentujemy spekulacji rynkowych - stwierdził dyrektor CVC Capital Partners.

- Mamy doświadczenie w rozwijaniu kluczowych dla społeczeństwa sektorów - inwestowaliśmy w szpitale w Hiszpanii, energetykę w Niemczech (Evonik) i Hiszpanii czy duńską i ostatnio belgijską pocztę, gdzie byliśmy współwłaścicielem razem z państwem. W przypadku poczty belgijskiej dokonaliśmy ogromnych inwestycji w nowe centra sortujące, poprawiliśmy efektywność. W rezultacie spółka, która przed naszą inwestycją była na krawędzi bankructwa jest obecnie warta ponad 5 mld euro. CVC wyszło z inwestycji przez giełdę, a państwo belgijskie pozostało strategicznym inwestorem świetnie prosperującej poczty. Może kiedyś doczekamy się podobnego rozwiązania w Polsce - podsumował dyrektor CVC Capital Partners.

CVC Capital Partners (CVC) to jedna czołowych firm private equity na świecie.

Czytaj więcej w Money.pl
W maju na GPW kupiono akcje za 19 mld zł W pierwszych 5 miesiącach roku zanotowano spadek obrotów.
Pragma Inkaso ma nową umowę na 60 mln zł Spółka z branży wierzytelności zaznacza, że kluczowy w jej działalności jest drugi kwartał tego roku.
GPW zachęca do debiutów spółki z Białorusi Władze warszawskiej giełdy zdradzają plany dotyczące zagranicznych spółek na warszawskim parkiecie.
Tagi: finanse, bankowość, fundusze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz