Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ćwiczenia NATO. Dołączają Ukraina, Finlandia i Szwecja

0
Podziel się:

Celem ćwiczeń ma być sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego. Wezmą w nich udział m. in. nienależące do Sojuszu Ukraina, Szwecja czy Finlandia.

Ćwiczenia NATO. Dołączają Ukraina, Finlandia i Szwecja
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)

W środę rozpoczęły się ćwiczenia NATO. Ich celem ma być sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego Sojuszu Północnoatlantyckiego w państwach członkowskich i Kwaterze Głównej NATO. Mają się one zakończyć we wtorek, 10 marca. O ćwiczeniach poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak poinformowało w środę na swoich stronach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), ćwiczenie NATO koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa żeglugi morskiej.

- _ Głównym celem ćwiczenia zarządzania kryzysowego NATO-CMX 2015 jest sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego Sojuszu Północnoatlantyckiego na poziomie strategicznym, z zaangażowaniem cywilnego i wojskowego personelu, zarówno w państwach członkowskich, jak i Kwaterze Głównej NATO _ - podkreśliło RCB.

Ćwiczenie będzie odbywać się w oparciu o fikcyjny scenariusz. Przewiduje on wystąpienie konfliktu pomiędzy dwoma krajami nie będącymi członkami Sojuszu, położonymi w znacznej odległości od jego terytorium. - _ Uczestnicy ćwiczenia będą musieli stawić czoła m.in. zagrożeniu dla bezpieczeństwa żeglugi morskiej _ - dodano.

RCB zwróciło uwagę, że ćwiczenie ma charakter aplikacyjny. Oznacza to, że _ żadne realne siły i środki nie będą zaangażowane w jego przebieg _.

W ćwiczeniu tym będą też uczestniczyły (jako państwa partnerskie): Australia, Finlandia, Japonia, Szwecja i Ukraina. Z kolei obserwatorami są: Unia Europejska, Międzynarodowa Organizacja Morska, Międzynarodowa Organizacja Energetyczna oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Ze strony polskiej ćwiczenie koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. kancelarii premiera oraz resortów: spraw zagranicznych, obrony narodowej, infrastruktury i rozwoju, spraw wewnętrznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Ćwiczenia NATO CMX są organizowane od 1992 roku. CMX 2015 jest dziewiętnastym z serii, a trzynastym, w którym uczestniczy Polska.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef MON ma nietypową prośbę do opozycji - Bezpieczeństwo nie spada z nieba - tłumaczy Tomasz Siemoniak.
Nowe, większe uprawnienia dla polskiej armii Nowe przepisy pozwolą przechwycić i zniszczyć użyty do ataku statek powietrzny, który wystartuje z lotniska w Polsce.
Generał NATO przyleciał do Polski. Po co? Generałowi podlegają między innymi trzy sojusznicze centra dowodzenia operacjami powietrznymi, dowodzące w czasie pokoju obroną powietrzną i przeciwrakietową wszystkich europejskich państw NATO.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)