Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Globalny cyberatak niszczycielski jak huragan. Może wywołać straty gospodarcze wysokości nawet 53 mld dol.

Globalny cyberatak niszczycielski jak huragan. Może wywołać straty gospodarcze wysokości nawet 53 mld dol.

Fot. bowie15/iStockphoto
Potencjalny globalny atak cybernetyczny może spowodować straty gospodarcze porównywalne do klęski żywiołowej, jaką wywołał huragan Sandy w 2012 roku – oszacowała firma ubezpieczeniowa Lloyd's.

Lloyd's wraz z firmą Cyence przeprowadzili symulację, w której hakerzy wprowadzają złośliwy kod oprogramowania dostawcy usług cloudowych doprowadzając do globalnego kryzysu. Zdaniem ekspertów taki atak spowodowałby straty w gospodarce wysokości średnio od 4,6 do nawet 53 mld dol – podaje Reuters.

Infekowanie kolejnych klientów usługodawcy uderzyłoby w kolejne branże od firm świadczących usługi finansowe, przez produkcję, po hotele. Jak szacuje ubezpieczyciel, faktyczne straty są trudne do wyliczenia, ale można szacować, że przekroczyłyby 120 mld dol.

Dla zobrazowania skali strat gospodarczych globalnego cyberataku eksperci porównali do kosztów klęski żywiołowej z 2012 roku, kiedy uderzył huragan "Sandy".


Rośnie ryzyko cyberataków terrorystycznych:

 

Swoje szacunki Llod's opierał o dane na temat kosztów, jakie spowodowały inne ataki hakerskie. Jak podaje Reuters, żniwo robaka "Wanna Cry", który zainfekował 200 tys. komputerów z 150 krajów, w tym Polski w maju tego roku to 8 mld dol.

Z kolei czerwcowy atak wirusa "NotPetya", który zaczął się od Ukrainy i rozprzestrzenił na cały świat spowodował straty gospodarcze wysokości 850 mln dol.

cyberatak, cyberbezpieczeństwo
Czytaj także
Polecane galerie
Baca
2017-07-19 07:58
W Polsce mamy ekonomiczny atak na Polaków przez polityke Jarosława ODNOWICIELA ZAMKÓW CO LICZY ZE TYM DZIAŁANIEMPRZEJDZIE DO HISTORII CHYBA TEJ HISTORII GŁUPOTY I NIC WIECEJ. ALE PODOBNO GŁUPOTA MA TEZ SWOJE GRANICE ???????????????????????????.
JANKRY1989
2017-07-18 14:22
A w Polsce Cyber - Kaczyński zniszczy
zaciekawiony
2017-07-17 14:18
Czy portal nie powinien poinformować, że jest to artykuł sponsorowany, bo Lloyd's prowadzi w Polsce od 2 lat dystrybucje polisy Cyber?