Notowania

gospodarka
13.06.2016 20:09

Deflacja może potrwać do końca trzeciego kwartału tego roku

Deflacja może potrwać do końca trzeciego kwartału tego roku - oceniło Ministerstwo Finansów w komentarzu do poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących majowej inflacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z danymi GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w maju 2016 wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a ich poziom był o 0,9 proc. niższy niż przed rokiem. Wynik w ujęciu miesięcznym był zgodny ze wstępnymi danymi GUS podanymi pod koniec maja, natomiast w przypadku wskaźnika rocznego nastąpiła korekta o 0,1 pkt proc.

"Wzrost cen w maju (w ujęciu m/m) oraz jego struktura były zbliżone do naszych oczekiwań. Zmniejszenie skali deflacji w ujęciu rocznym było związane głównie z dalszym ograniczeniem spadku cen paliw oraz ze zwiększeniem rocznej dynamiki cen żywności. Można szacować, że inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) pozostała na poziomie sprzed miesiąca (minus 0,4 proc. r/r)" - napisano w komentarzu resortu finansów.

"Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach deflacja będzie stopniowo zmniejszać się, co będzie wynikać zarówno z coraz mniejszej skali spadku cen energii w ujęciu rocznym, jak i z coraz wyższej rocznej dynamiki cen żywności. Niemniej jednak okres deflacji w polskiej gospodarce może jeszcze potrwać do końca III kw. br." - podało ministerstwo.

Tagi: gospodarka, wskaźniki, inflacja, gus, mf, wiadomości, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-06-2016

Leon ZDeflacja powinna być OBOWIĄZKIEM rządu. Wzrost wartości pieniądza jest korzystny dla obywateli. Być może jest niekorzystny dla rządu, ale to nie moja … Czytaj całość

13-06-2016

moim zdaniemInflacja służy do rabowania oszczędności i ratowania rządów, które mają cudzy nóż na gardle lub pokrywają nią swoje partactwo.+ dam.

14-06-2016

BagartPoczekaj chłopie jak ta "dynamika wzrostu cen żywności" (cokolwiek chciałbyś pod tym ukryć) kopnie w d... PiS i twój geniusz ekonomiczny. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)