Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
degiro
08.02.2017 11:38

Degiro chce zostać członkiem warszawskiej giełdy

- Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z Giełdą Papierów Wartościowych - informują przedstawiciele Degiro. Holenderski dyskont maklerski planuje zostać jej członkiem. Ma to uwiarygodnić go w oczach polskich inwestorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Degiro)
Gert Holsetege - dyrektor operacyjny Degiro na Europę Śr.-Wsch.

Degiro w ciągu zaledwie ośmiu lat od założenia weszło do pierwszej dziesiątki brokerów giełdowych w Europie. Prowizje udało się firmie zbić do poziomów, które pozwalają szybko awansować w hierarchii europejskiego świata brokerów rynku papierów wartościowych.

- Jesteśmy już na szóstym-siódmym miejscu w Europie - powiedział w rozmowie z WP money Gert Jan Holstege, dyrektor operacyjny na Europę Środkowo-Wschodnią.

W Polsce dynamika jednak nie jest tak duża jak tego oczekiwali Holendrzy. Na ich usługi zdecydowało się „kilka tysięcy klientów”, jak podaje Holstege. Dlatego planują w większym stopniu zaistnieć w świadomości krajowych inwestorów oraz zyskać ich zaufanie. Jedną z dróg ma być status "członka warszawskiej giełdy".

##Pierwszy holenderski dom maklerski członkiem GPW

Degiro byłby pierwszym domem maklerskim z Holandii w gronie członków GPW.

Firmę założyli Gijs Nagel i Niels Klok - dawni pracownicy innego internetowego brokera giełdowego, holenderskiego Binck. W ciągu prawie dziewięciu lat rozwinęli działalność. Firma, działa obecnie na 18 rynkach i jest największym brokerem online w Holandii. Zaczęła od obsługi inwestorów instytucjonalnych, których zachęciły niższe o 80 proc. prowizje. Taką samą ofertę kieruje do inwestorów indywidualnych.

- Obecnie naszym celem nie jest maksymalizacja zysków. Jesteśmy silnie rozwijającą się spółką, zatem inwestujemy - jak tylko to możliwe - w rozwój międzynarodowy - powiedział Gijs Nagel, założyciel Degiro. - Większość naszych klientów to inwestorzy z zagranicy. Obecność międzynarodowa daje ogromny potencjał do dalszego wzrostu.

##Wyniki Degiro

W 2016 r. liczba transakcji zrealizowanych przez klientów spółki osiągnęła 9,8 miliona, czyli zwiększyła się o 66 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Łączna liczba kont klientów wzrosła do 150 tysięcy, notując wzrost o 70 proc. rok do roku.

Dla porównania w 2014 roku klientów było 30 tysięcy, a zrealizowali oni wtedy 1,9 mln transakcji.

Przychody w 2016 r. wzrosły w przeliczeniu na polską walutę o 37,5 mln zł, dając łącznie 113,7 mln zł. Pomimo wydatków marketingowych i poszerzania infrastruktury, Degiro zamknęło rok 2016 z zyskiem przed opodatkowaniem na poziomie 8,5 mln zł.

W samym tylko czwartym kwartale konta w Degiro otworzyło 18 959 nowych klientów. Łączna liczba transakcji doszła do 3,1 mln, co dało 71-procentową dynamikę rok do roku. To najlepszy pod tym względem kwartał w historii firmy.

##Czy to bezpieczne?

Degiro tłumaczy niski poziom oferowanych prowizji minimalizacją kosztów. Działalność jest prowadzona wyłącznie przez internet, a obsługą klientów i sprawami informatycznymi zajmują się centra zlokalizowane w tańszych pod względem kosztów pracowniczych krajach, jak np. w Bułgarii.

Znaczna część transakcji rozliczana jest przy tym bez pośrednictwa giełd, ale pomiędzy klientami Degiro z zachowaniem cen i warunków giełdowych. Dzięki temu nie zawsze trzeba płacić na przykład prowizję warszawskiej giełdzie za obrót notowanymi na niej akcjami.

Można by to nazwać obrotem „częściowo giełdowym i częściowo pozagiełdowym” - wszystko zresztą zgodnie z holenderskim prawem i całkowicie legalne wedle tamtejszych standardów. W Polsce Degiro działa na podstawie paszportu europejskiego, który umożliwia oferowanie usług finansowych na terenie całej Unii.

Degiro obraca prawdziwymi akcjami i obligacjami, a nie instrumentami pochodnymi (CFD), jak np. również notowana na GPW firma XTB. Wygląda to tak, że najpierw akcje kupowane są tradycyjnie na giełdzie, a potem już mogą być przedmiotem obrotu wewnątrz Degiro.

Jak podała spółka, zasada jej działania opiera się na prawie holenderskim i to standard w tym kraju. Pieniądze wpłacane przez polskich klientów idą przez bank pośredniczący Deutsche Bank Polska i trafiają do trustu St. Degiro, zarejestrowanego w Holandii.

Trust przechowuje środki, czyli zarówno pieniądze, jak i akcje, obligacje, fundusze ETF, czy kontrakty terminowe kupione przez klienta w około dziesięciu dużych bankach. Formalnie nie jest powiązany własnościowo z Degiro. Funkcja Degiro sprowadza się do wystawiania na zlecenie klienta dyspozycji i ich realizacji oraz do... pobierania prowizji.

W przypadku bankructwa Degiro majątek zgromadzony w truście nie trafiłby do masy upadłościowej. Podobnie bezpieczeństwu aktywów nie zagrażać ma bankructwo któregoś z banków, które formalnie przetrzymują aktywa.

Gdyby spółka nagle zakończyła swoją działalność, aktywa klientów w całości zostały by przeniesione do innego domu maklerskiego lub klient będzie mógł wskazać samodzielnie, gdzie przenieść aktywa.

Wyjaśnienie tych zasad ma przekonać polskich klientów do skorzystania z usług firmy. Podobnie jak członkostwo na polskiej giełdzie.

Degiro zachęca dostępem do 26 światowych rynków oraz bez prowizji do 700 funduszy ETF, które pozwalają inwestować w indeksy na całym świecie, w tym m.in. w WIG20. Spółka nie bierze nic za pośrednictwo w kupnie ETF-ów i liczy na to, że w ten sposób zgromadzi inwestorów, którzy zachęcą się tym samym do inwestowania również w akcje.

Jak podają Holendrzy, średnio indywidualni inwestorzy 80 proc. pieniędzy lokują w aktywach bezpiecznych, a 20 proc. trafia w bardziej ryzykowne akcje. Na tę część właśnie liczą.

Tagi: degiro, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2017

Marceli StarotkoA miała być "dobra zmiana" !!, grabież nas Polaków przez PiSomatołków trwa w najlepsze !!!

08-02-2017

KamilBJak dla mnie kolejny Amber Bąk! Jeśli jest możliwość zarobku, nikt wam o tym nie powie, i bez różnicy czy są to akcje, forex, nieruchomości, … Czytaj całość

09-02-2017

ZbigniewCzy ktos w Polsce korzysta z uslug tego domu maklerskiego/brokera?

Rozwiń komentarze (3)