Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dobre wyniki Banku Pocztowego. Teraz czas na giełdę

0
Podziel się:

Konta w banku ma już prawie 1,5 miliona Polaków.

Dobre wyniki Banku Pocztowego. Teraz czas na giełdę
(Henryk Borawski/wikimedia/CC BY SA 3.0)

Bank Pocztowy zarobił w I półroczu 22,5 mln zł, czyli o 2,1 proc. więcej niż przed rokiem. To zasługa rosnącej liczby obsługiwanych klientów i kwoty udzielonych kredytów - powiedział we wtorek prezes banku Szymon Midera. Konta w banku ma już prawie 1,5 miliona Polaków.

- Wyniki są rewelacyjne i jesteśmy dumni z tych sześciu miesięcy. Działamy w trudnym środowisku dla banków - ograniczeń kapitałowych, niskich stóp procentowych i nowych regulacji sektora bankowego - mówił Midera podczas wtorkowej prezentacji wyników finansowych banku. Podkreślił też, że odnotowany zysk 2,1 proc. jest wyjątkiem na tle reszty sektora bankowego, który w tym czasie odnotował blisko 8 proc. straty.

Z zaprezentowanych przez Miderę danych wynika, że w pierwszym półroczu 2015 r. bankowi udało się pozyskać 100 tys. nowych klientów, dzięki czemu ich liczba wzrosła do 1,48 miliona. Dodał też, że bank odnotował rekordowe wyniki, jeśli chodzi o udzielone kredyty gotówkowe. - To najlepsze wyniki w naszej dwudziestoletniej historii. Sprzedaliśmy kredyty o wartości blisko pół miliarda zł - mówił.

Midera podkreślał, że celem obecnego zarządu jest budowa masowego banku detalicznego dla klientów z małych miejscowości tzw. Polski powiatowej, gdzie mieszka ok. 63 proc. Polaków. Dodatkowo Bank, jako część grupy Poczty Polskiej, ma dostęp do "naturalnego, organicznego ruchu klientów w placówkach pocztowych".

- Spośród 7400 placówek Poczty w 4,6 tys. są świadczone usługi finansowe. Dodatkowo z usług poczty Polskiej korzysta 88 proc. dorosłych Polaków, którzy za jej pomocą opłacają rachunki - zaznaczył prezes Banku Pocztowego.

Midera mówił również o celach rozwojowych banku do 2018 r. Wymienił m.in. wzrost liczby klientów do 2,4 mln, przekroczenie poziomu 4 mld zł salda kredytów konsumpcyjnych oraz dywersyfikację portfela kredytowego. Podkreślił też, że najważniejszym, realizowanym obecnie zadaniem zarządu, jest finalizacja procesu debiutu Banku na giełdzie.

- Wierzymy, że konsekwentna poprawa pozycji na rynku pomoże nam w debiucie giełdowym. Parametry Banku są bardzo wysoko oceniane. Decyzję podejmiemy po analizach i po otrzymaniu informacji zwrotnej od naszych inwestorów - zaznaczył Midera.

Nadzieję na szybkie wejście banku na giełdę wyraził również minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

- Jestem pod dużym wrażeniem pracy zarządu banku, co umacnia mnie w przekonaniu, że przyjęliśmy dobrą strategię działania. Najbardziej jestem zainteresowany udanym debiutem giełdowym banku. Mam nadzieje, że odbędzie się to zgodnie z planem na początku października - mówił Halicki.

Prezes Poczty Polskiej i przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Pocztowego Jerzy Jóźkowiak podkreślił natomiast, że Bank Pocztowy jest ważnym elementem budowy strategii całej grupy Poczty. - Poczta Polska będzie koncentrowała się na usługach kurierskich, jednak usługi bankowe i ubezpieczeniowe stanowią dla nas element stabilizujący. Tegoroczne wyniki są bardzo dobre na tle całego sektora. Podobnie elementem stabilizującym dla BP jest Poczta - mówił Jóźkowiak.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)