Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Domy spokojnej starości to nowy hit inwestycyjny. Zarobku szukają już u nas firmy z Niemiec i Holandii

137
Podziel się:

Domy spokojnej starości to w Polsce wciąż raczej egzotyka niż norma. Demografia jest jednak nieubłagana - osób starszych będzie w naszym kraju przybywać. Dlatego niektórzy inwestorzy już dziś zaczynają myśleć o tej przyszłości i zastanawiać się, czy warto otwierać domy seniorów. Inwestycjami w Polsce zainteresowane są nawet firmy z Niemiec i Holandii.

Domy spokojnej starości to nowy hit inwestycyjny. Zarobku szukają już u nas firmy z Niemiec i Holandii

Demografia jest nieubłagana. Do 2020 roku osoby starsze będą stanowić 25 proc. całego społeczeństwa. To dlatego w naszym kraju powstaje coraz więcej prywatnych domów spokojnej starości. Inwestycje w Polsce planują firmy z Niemiec i Holandii. W programie "To się liczy" Maja Biesiekierska, ekspert rynku nieruchomości z firmy Prelios, wyjaśnia, kto i dlaczego jest zainteresowany budowaniem domów seniora w Polsce.

Cena za miesiąc pobytu? Od 3 tys. do nawet 8 tys. zł - tyle już w tej chwili trzeba zapłacić za pobyt seniora w dobrej jakości pensjonacie. Eksperci nieruchomości są zdania, że w ciągu najbliższych kilku lat takich ośrodków będzie powstawać coraz więcej.

- Inwestorzy z Zachodu doskonale rozumieją, że w Polsce jest bardzo duża przestrzeń dla takiej działalności. Do nas głównie zwracają się operatorzy, którzy szukają miejsca do prowadzenia biznesu. Niektórzy z nich są bardzo aktywni - jeden z firm chce w ciągu najbliższych kilku lat otworzyć 50 ośrodków w Polsce. Biorąc pod uwagę, że takie ośrodki z reguły mają ponad sto łóżek, to mówimy o naprawdę dynamicznym wejściu - wyjaśnia Maja Biesiekierska. Jak wyjaśnia, takie liczby nie powinny dziwić, gdyż Polską interesują się głównie inwestorzy instytucjonalni, którzy mają już kilkaset ośrodków w całej Europie.

Jak duża jest luka na rynku? O tym w tej chwili trudno mówić, ale inwestorom w głowie zawróciła demografia. Główny Urząd Statystyczny od lat alarmuje, że w 2035 roku co siódma kobieta oraz co dziesiąty mężczyzna w Polsce będą w wieku 75 lat i wyższym. W ciągu najbliższych czterech lat osoby po 60. roku życia będą już stanowić 25 proc. populacji.

- Społeczeństwo się starzeje i to nie jest problem tylko Polski, ale całej Europy. Inwestorzy, tacy jak fundusze emerytalne, zaczęli się interesować szpitalami, klinikami i domami seniora - mówi Biesiekierska. Niekorzystna tendencja demograficzna stwarza realną okazję inwestycyjną. Zyski? Jak wyjaśnia ekspert, mogą dochodzić do wartości nawet dwucyfrowych.

Nie tylko starzejące się społeczeństwo rodzi potrzebę tworzenia domów dla osób starszych. Eksperci są zdania, że kluczowe są jeszcze inne czynniki. W Polsce jest to między innymi wzrost wynagrodzenia i większa mobilność młodych osób.

Powoli zmienia się nastawienie do domów opieki. W tej chwili najczęściej trafiają tam ludzie schorowani, w momencie gdy rodzina nie jest w stanie się nimi już opiekować.

W programie "To się liczy" Maja Biesiekierska tłumaczy, że najprawdopodobniej najwięcej domów opieki będzie powstawało w regionach o dużej migracji - gdzie już zostali w większości starsi ludzie. - Młodzi, zarabiający na emigracji, będą chcieli zapewnić swoim rodzicom godną starość. I dlatego częściej będą się decydować na domy seniora - mówi gość programu.

Aby otworzyć dobrze wyposażony ośrodek, trzeba zainwestować przynajmniej 50 mln zł. - W wielu przypadkach to nie koszt budowy jest najistotniejszy, ale wyposażenia, a później utrzymania doświadczonego personelu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że na Zachodzie w ośrodkach liczba pensjonariuszy jest często mniejsza niż liczba pracowników takiego kompleksu - tłumaczy Biesiekierska.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
milena
2 lata temu
Jak dla mnie jest to wspaniała inicjatywa, oczywiście biedni seniorzy ogą miećz tym kłopot, ale jeżeli rodzina, dzieci pomogą osoby starsze i schorowane mają szansę na godną jesień życia. Moja Babcia prebywa w Złotej Ostoi pod Warszawą i jest zachwycona, a my jesteśmy przekonani o tym, że ma najlepszą opiekę.
wojtu
2 lata temu
witam dla wszystkich zainteresowanych założeniem  lub prowadzeniem domu opieki.  Zajmuję się kompleksową pomocą przy zakładaniu domów opieki. Odpowiadam na wszystkie pytania dotyczące tego typu działalności takie jak: Jakie są silne i słabe strony tego typu działalności, jakie są wady i zalety. jaki jest rachunek ekonomiczny. Odpowiadam na pytania odnośnie lokalizacji, wielkości oraz sposobów prowadzenia.  Jak zaprojektować od podstaw lub jak zmodyfikować istniejący budynek.  zajmuję sie także projektowaniem domów opieki.  Oferuje odpłatne spotkania na których odpowiem na wszystkie Państwa pytania dotyczące domów opieki.  Oferuje spotkania w Warszawie lub też u Państwa. nie zajmuję się finansowaniem  lub pozyskiwaniem funduszy na budowanie domów opieki. zapraszam do kontaktu   5.7.4      7.4.0       6.2.1
Piotr
4 lata temu
Nie wiem ile lat ma pani Maja Biesiekierska ale pojęcie o domach pomocy ma raczej z gazet pisanych przez dziennikarzy , czyli żadne. Od 25 lat co i rusz do polski wchodzą wielkie firmy budować nam domy opieki tak mówią pożal się boże eksperci pokroju tej pani , a to amerykanie będą budować na śląsku albo niemcy na pomorzu. Mógłbym podać parę przykładów ale powstał by z tego artykuł dłuższy niż wypociny powyżej, gwarancja nikt jeszcze od lat na tym inwestowani nie zarobił ani nie stracił no może poza paroma urzędnikami do których dobierali się potem prokuratorzy. A pro po nasze niewielkie domy opieki których jest coraz więcej mają się coraz lepiej. Pozdrawiam
AdamAdam
5 lata temu
Osobiście bliską osobę swojego czasu oddałem do domu opieki Promyk (woj. Mazowieckie), i złego swoa na ten dom opieki powiedzieć nie mogę, nowoczesny fajny dom z fachowym personelem i doskonałym wyżywieniem ( specjalistyczny catering).
Elzbieta132
6 lat temu
Panstwo i politycy maja w d...e emerytow, chyba ze zblizaja sie wybory. Od lat borykamy sie z ludzmi starszymi i schorowanymi, prywatnie i samotnie. Albo zwalniamy sie z pracy by zaopiekowac sie rodzicem, albo wynajmujemy prywatnie pomoc, albo doplacamy z wlasnej kieszeni do domow opieki prywatnych. A rzady wszelkiej masci? Po zapewnieniu sobie pensji, diet i odpraw zapominaja o emerytach. Wiekszosc z nich ma przeciez najnizsze emerytury, i komu taki podskoczy. Ten durny narod ma to co chce miec.
...
Następna strona