Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Dopłaty dla rolników. Wypłacono ponad 13,5 miliarda złotych

11
Podziel się:

Ponad milion 300 tysięcy osób otrzymało decyzję o płatnościach bezpośrednich za ubiegły rok.

Dopłaty dla rolników. Wypłacono ponad 13,5 miliarda złotych
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Z tego tytułu wypłacono ponad 13,5 miliarda złotych. Resort rolnictwa zapewnia, że wszystkie płatności znajdą się na kontach rolników w ustawowym terminie - do końca czerwca.

O problemach z realizacją dopłat mówili dziś w Sejmie posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak wskazywali, przyczyną ma być wadliwy system informatyczny obsługujący płatności.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki mówi jednak, że wypłaty będą przekazane w przepisowych terminach.

- System działa i nie ma zagrożenia, że wypłaty nie będą zrealizowane do 30 czerwca. Może się tak zdarzyć, że część beneficjentów otrzyma środki o 2-3 tygodnie później, niż zwykle. Za ten fakt przepraszam, ale dalej mieścimy się w tym ustawowym terminie. Do 20 czerwca wszystkie decyzje w sprawie płatności będą wydane i tu żadnych zagrożeń nie ma - poinformował wiceminister.

Ryszard Zarudzki odniósł się też do faktu, że do systemu informatycznego obsługującego tegoroczne dopłaty nie trafiły jeszcze dane z wniosków od rolników.

Wskazał, że nie stanowi to problemu dla realizacji płatności. - System nie jest potrzebny na etapie składania wniosków. Wpisujemy teraz tylko numerowe dane, a od czerwca zaczynamy obsługę dokumentów. Do końca lipca uruchomimy funkcjonalność związaną z kontrolami administracyjnymi, a w połowie października - zaliczki. Tu nie ma także zagrożeń - dodaje.

Jak podaje resort rolnictwa, wnioski o tegoroczne dopłaty do tej pory złożyło ponad 70 procent uprawnionych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Cyngiel
7 lat temu
wystarczy skosić łąkę i wziąć tysiaka do hektara, taka to bieda na wsi
Jaroszy
7 lat temu
Rolnicy to teraz najbogatsza grupa społeczna, tylko zmieniają samochody i śmieją sie z tych co zus płacą.
rzyrian
7 lat temu
rolnicy to bezwstydne żebraki.
rolnik
7 lat temu
Jestem rolnikiem i rozmawialem z rolnikami, do dzis nie otrzymali zadnych doplat.Doplaty co prawda nie sa dla rolnikow tylko dla zachodnich producentow chemii stosowanej w rolnictwie,a rolnik jest tylko posrednikiem.Jednak jakos propaganda od samego poczatku o tym mechanizmie milczy.Wole by ceny produktow rolnych byly z przed 15 lat i nie potrzbuje zadnych doplat.
Jacek
7 lat temu
Powinienem dostać dopłaty do 1.03. bo taki ustawowy termin jest w ustawie. Do dziś ani decyzji ani dopłat, tylko 10% zaliczki, a nie zadne 70%. Co za bzdury wypisujecie w tym artykule.