Notowania

Dopłaty dla rolników. Wypłacono ponad 13,5 miliarda złotych

Ponad milion 300 tysięcy osób otrzymało decyzję o płatnościach bezpośrednich za ubiegły rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Z tego tytułu wypłacono ponad 13,5 miliarda złotych. Resort rolnictwa zapewnia, że wszystkie płatności znajdą się na kontach rolników w ustawowym terminie - do końca czerwca.

O problemach z realizacją dopłat mówili dziś w Sejmie posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak wskazywali, przyczyną ma być wadliwy system informatyczny obsługujący płatności.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki mówi jednak, że wypłaty będą przekazane w przepisowych terminach.

- System działa i nie ma zagrożenia, że wypłaty nie będą zrealizowane do 30 czerwca. Może się tak zdarzyć, że część beneficjentów otrzyma środki o 2-3 tygodnie później, niż zwykle. Za ten fakt przepraszam, ale dalej mieścimy się w tym ustawowym terminie. Do 20 czerwca wszystkie decyzje w sprawie płatności będą wydane i tu żadnych zagrożeń nie ma - poinformował wiceminister.

Ryszard Zarudzki odniósł się też do faktu, że do systemu informatycznego obsługującego tegoroczne dopłaty nie trafiły jeszcze dane z wniosków od rolników.

Wskazał, że nie stanowi to problemu dla realizacji płatności. - System nie jest potrzebny na etapie składania wniosków. Wpisujemy teraz tylko numerowe dane, a od czerwca zaczynamy obsługę dokumentów. Do końca lipca uruchomimy funkcjonalność związaną z kontrolami administracyjnymi, a w połowie października - zaliczki. Tu nie ma także zagrożeń - dodaje.

Jak podaje resort rolnictwa, wnioski o tegoroczne dopłaty do tej pory złożyło ponad 70 procent uprawnionych.

Tagi: rolnictwo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-05-2017

ament wista wioJakie dopłaty? Niech się zajmą rolnictwem a nie szukaniem dopłat do wina. KRUS, dopłaty, absencjie w pracy bo trza orac abo siać. ... Ile kosztuje … Czytaj całość

12-05-2017

XyxProponuje też dopłaty w wysokości 2 tys mc dla zwykłych szarych pracowników pracujących za najniższą krajową i zwolnienia z płacenia ZUS i podatków … Czytaj całość

12-05-2017

obiektywnyTo dlaczego nie jesteś księdzem,rolnikiem,politykiem przecież to nic trudnego .Siedzisz i skomlisz przed komputerem.

Rozwiń komentarze (11)