Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
11.01.2017 16:33

Dwóch obcokrajowców chciało 25 mln dolarów na łapówki

Dwóch cudzoziemców biznesmenów powoływało się na wpływy w sferach rządowych jednego z afrykańskich państw. Chcieli doprowadzić do zawarcia kontraktu z polską spółką na dostawę maszyn rolniczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/East News)

25 mln dolarów na łapówki żądało dwóch obcokrajowców w zamian za korzystne decyzje przy dostawie polskich maszyn rolniczych do jednego z afrykańskich państw - zatrzymani zostali przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. W sprawie zatrzymano też polskiego przedsiębiorcę.

Jak poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA, sprawą zajmowali się funkcjonariusze lubelskiej Delegatury CBA.

- Dwóch cudzoziemców biznesmenów powoływało się na wpływy w sferach rządowych jednego z afrykańskich państw. Chcieli doprowadzić do zawarcia kontraktu z polską spółką na dostawę maszyn rolniczych. Cały kontrakt miał opiewać na kwotę 100 mln dolarów i byłby finansowany przez polski Skarb Państwa w ramach międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki - poinformował Kaczorek.

Tego typu przetargi na dostawy prorozwojowe i decyzje dotyczące wyboru kontrahenta ogłasza rząd danego w tym przypadku afrykańskiego kraju.

Jak wynika z ustaleń CBA cudzoziemcy oferowali polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzygnięciu przetargu; w zamian zażądali 25 mln dolarów. Duża część tej kwoty miała być przeznaczona na łapówki dla afrykańskich urzędników. - W tej sprawie został też zatrzymany polski przedsiębiorca. Wyjaśniamy jego rolę w sprawie - dodał Kaczorek.

Tagi: kraj, przestępczość, przedsiębiorczość, prawo, rolnictwo, pap, cba, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-01-2017

EllaBalcerowicz śmie zabierać głos? Ak to, jak nie on, rozłożył naszą gospodarkę pod dykatando Sorosa w latach 90?

11-01-2017

RadykałJak przyjmowano budżet na rok 2016, ekonomiści także twierdzili, że jest nierealny. Jednak życie zweryfikowało ich poglądy i okazało się, że budżet … Czytaj całość

11-01-2017

RadykałJak przyjmowano budżet na rok 2016, ekonomiści także twierdzili, że jest nierealny. Jednak życie zweryfikowało ich poglądy i okazało się, że budżet … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)