Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
#dziejesienazywo: Większość Polaków nie ma żadnych oszczędności. "Podatek Belki powinien zniknąć"

#dziejesienazywo: Większość Polaków nie ma żadnych oszczędności. "Podatek Belki powinien zniknąć"

 

 

"Podatek Belki", jak również 10-procentowy podatek, który będą musieli płacić klienci wycofujący środki z IKZE po przejściu na emeryturę, powinny zostać zlikwidowane - takiego zdania jest Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI. Gość Łukasza Pałki w #dziejesienazywo przypomina, że zdecydowana większość Polaków nie ma żadnych oszczędności.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w ubiegłym roku Polacy założyli ponad 60 tysięcy nowych rachunków w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz ponad 90 tysięcy rachunków w systemie Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Dane pokazują, że Polacy coraz bardziej interesują się tzw. trzecim filarem.

Zbigniew Jakubowski z Union Investment TFI przyznaje jednak, że ponad 5 miliardów złotych zgromadzonych obecnie przez Polaków na kontach IKE i IKZE, to na razie niewiele, w porównaniu do potrzeb finansowych, które będziemy mieli na starość.

Według niego rządzący powinni znacznie bardziej zachęcać Polaków do oszczędzania, bo jesteśmy społeczeństwem, w którym większość osób nie ma żadnych oszczędności. Zbigniew Jakubowski twierdzi, że 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych ("podatek Belki") powinien zostać zlikwidowany, zgodnie z tym, co już dawno temu obiecywał rząd Platformy Obywatelskiej.

emerytury, ike, ikze
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Agnieszka948
83.29.172.* 2016-03-07 15:30
podatek Belki to jest jawne złodziejstwo!!!!!!!!!!!!!
bogdan19734
80.60.177.* 2016-03-03 18:03
Banki chętnie udziela pożyczek na wczasy zagraniczne.Kasę braną w Polskim banku zostawia się w Egipcie czy innym kraju wspiera się tamte rejony świata zapominając .O tak ładnym kraju jak Polska.Tak zachwycają się Polską fałszywi politycy.A nic nie robią by pomóc rodakom ściągnąć turystów do Polski .A muwią ze nie pomagamy dla uchodzców ,zostawialiśmy tam miliony w afryce .Nie umieli uszanować ich sprawa
~abc
83.5.10.* 2016-03-03 17:13
Dlaczego w Polsce bank nie wspiera obywatela w godziwym oprocentowaniu oszczędności Bank wie ile zarabiamy,zatem dlaczego w przypadku pozostałej kwoty ,przed wpływem kolejnej z najniższych wpływów nie można dać nawet 10%???Czy ktoś,komu zostaje 100-200pln(sukces!) zarobi 10-20pln,będzie bogaczem?Czy rodzina Kowalskich i Nowaków pojedzie za to na tydzień na Hawaje?Komu służą banki?Polski bank(prawdziwy)obracał by kapitałem najbiedniejszych ,ale Oni po roku takiego oszczędzania w takim oprocentowaniu mogli by przeznaczyć środki na skromny remont lub prezent dla dzieci.Jak nie patrzyć,zarabiamy za mało w Polsce jeśli przez rok odkładania ,nasze oszczędności wystarczą na przeciętne zakupy w dyskontach.Bank obraca i inwestuje nasze środki cały rok!
Zobacz więcej komentarzy (123)