Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Elektromobilność. Solaris dostarcza autobusy elektryczne do Rumunii

5
Podziel się:

Do miasta Kluż-Napoka dotarła pierwsza dostawa e-autobusów. Dziesięć pojazdów dostarczyła polska firma Solaris.

Rumuni kupują autobusy polskiej marki.
Rumuni kupują autobusy polskiej marki. (Solaris Bus&Coach)
bFeqIzit

To efekt wartego 5,8 mln dolarów programu elektryfikacji transportu publicznego w tym mieście. W jego ramach w przyszłym roku miasto zakupi 30 kolejnych autobusów elektrycznych, a do 2025 r. cały transport publiczny będzie zeroemisyjny.

Autobusy Solarisa mają 78 miejsc siedzących, ich zasięg na jednym ładowaniu wynosi 105 km. Kluż-Napoka to nie jedyny potencjalny klient Solarisa w Rumunii. W najbliższym czasie plany wyposażenia transportu publicznego w 100 „elektryków” ma Bukareszt. Trzydzieści kolejnych chce nabyć inne rumuńskie miasto, Suczawa.

Zobacz także: Buspasy nie dla aut elektrycznych. Co z rozwojem elektromobilności?
bFeqIziv

To wynik działań rumuńskiego rządu w zakresie rozwoju elektromobilności w tym kraju. W styczniu tego roku prezydent Klaus Iohannis podpisał ustawę, która zobowiązuje samorządy do wdrażania ekologicznego transportu. Od przyszłego roku pojazdy przyjazne dla środowiska muszą stanowić 30 proc. z nabywanego taboru. Podobne obowiązki zostaną nałożone za dwa lata także na floty taksówek.

Własny plan rozwoju elektromobilności ma Polska, m. in. dlatego udziałem w zakupie udziałów w Solarisie jest Polski Fundusz Rozwoju.

bFeqIziB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFeqIziW
KOMENTARZE
(5)
Batek
4 lata temu
Trzeba myśleć, co się robi Panie Trump! Teraz wszyscy mamy po głowie.
cda
4 lata temu
Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!
Zeflik
4 lata temu
Nie ma zamówień. Firma ledwo dyszy. Trzeba sprzedać interes. No i żeby broń Boże w obce ręce nie poszedł, to panstwo wyciąga pomocną dłoń w postaci pfr. Co byśmy zrobili bez tych dobroczyncow?
bFeqIziX
bp
4 lata temu
:-) Zabawne są twierdzenia "Polski" , "niePolski" .... W światowego dobie wolnego rynku, własność to tylko zapis notarialny. Ważne są miejsce firmy i jej płacenie podatków oraz zatrudnieni tam pracownicy. Czy ucierpiały np. : RojsRojs, Volvo, LG , Opel ... że zmienili właścicieli czy nawet kraje własności ? Wszystkim się opłaca taki biznes, innowacyjność i rozwój ...
sdg
4 lata temu
Już niedługo Solaris prawdopodobnie nie będzie polski.