Notowania

łódź
04.10.2014 08:02

Energetyka w Polsce. Ruszył blok zwiększający moc elektrociepłowni w Zgierzu

Dzięki inwestycji poprawi się sprawność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej dla lokalnych odbiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Strykowski/Powszechna Licencja Publiczna GNU 2.0)

W Zgierzu (Łódzkie) zakończył się wczoraj pierwszy etap modernizacji elektrociepłowni. Dzięki inwestycji wartej około 50 milionów złotych poprawi się sprawność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej dla lokalnych odbiorców.

Jak poinformowała rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Iwona Paziak, w zgierskiej elektrociepłowni oddany został do użytku turbozespół upustowo-kondensacyjny o mocy 20 MWe. Zdaniem wiceprezesa zarządu ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK S.A. Tadeusza Witosa, moc uruchomionego w piątek turbozespołu ma ogromne znaczenie na rynku lokalnym. _ To moc, która otwiera możliwości dalszego rozwoju dla Zgierza i całej spółki PGE GiEK _ - podkreślił.

W ubiegłym roku w zgierskiej elektrociepłowni oddano już do użytku kocioł wodny szczytowo-rezerwowy o mocy cieplnej 18 MW opalany sieciowym gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim. Zmodernizowano m.in. zaplecze socjalne dla załogi i budynek administracyjny, unowocześniono nastawnię - serce elektrociepłowni, rozbudowano nową stację uzdatniania wody i pomieszczenia laboratorium analitycznego.

Dyrektor EC Zgierz Świętosław Gołek dodał, że docelowy układ kogeneracyjny (wytwarzający ciepło i energię elektryczną - przyp. PAP) będzie składał się z kotła i dwóch turbogeneratorów: głównego o mocy ok. 20 MWe i rezerwowego o mocy 16,7 MWe, wykorzystywanego w przypadku dużych poborów ciepła.

Elektrociepłownia Zgierz jest głównym producentem i dostawcą ciepła dla mieszkańców Zgierza. Energia elektryczna produkowana w zgierskiej elektrociepłowni dostarczana jest do firm z terenu _ Parku Przemysłowego Boruta - Zgierz _, a także zasila krajową sieć przesyłową 110kV.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: łódź, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz