Notowania

fatca
05.12.2016 13:22

Miliardy na kontach Polaków zablokowane. To przez umowę z USA

Nawet kilkanaście miliardów złotych mogło zostać zablokowanych na kontach klientów, którzy do 1 grudnia nie złożyli tzw. oświadczenia FATCA. A takich osób jest w Polsce nawet 100 tys. Zobacz, co zrobić, jeśli nie masz dostępu do swojego rachunku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Nawet kilkanaście miliardów złotych mogło zostać zablokowanych na kontach klientów, którzy do 1 grudnia nie złożyli tzw. oświadczenia FATCA. A takich osób jest w Polsce nawet 100 tys. Co należy zrobić, jeśli nie masz dostępu do swojego rachunku?

W poniedziałek wielu klientów, którzy chcieli zrobić przelew lub wybrać pieniądze z bankomatu mogło się zdziwić. Jak donosi "Puls Biznesu", problemy może odczuwać nawet ponad 100 tys. Polaków.

Wszystko przez umowę FATCA zawartą między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z zapowiedziami, Amerykanie od 1 grudnia zaczęli identyfikować klientów instytucji finansowych obecnych w Polsce, którzy powinni płacić podatki w USA. Każdy, kto musiał, a nie złożył do ubiegłego czwartku stosownego oświadczenia, musi liczyć się z utrudnieniami w dostępie do konta.

Ale na szczęście nie wszyscy mieli obowiązek złożenia takiego oświadczenia. Chodziło o klientów, którzy założyli rachunek w banku, biurze maklerskim czy funduszu inwestycyjnym między 1 lipca 2014 r. a 30 czerwca 2015 r. Obawiać nie musieli się również ci, którzy na koncie bankowym mieli mniej niż równowartość 50 tys. dolarów.

Kiedy odblokują?

Wielu klientów blokadę zauważyło lub zauważy dopiero w poniedziałek, bo bank na podjęcie ostatecznych środków miał 3 dni robocze. Dostęp do konta nie wróci, dopóki oświadczenie nie zostanie podpisane. W tym celu najlepiej jednak przejść się do oddziału banku. Tuż po wizycie pracownik placówki zadzwoni do centrali i poprosi o odblokowanie pieniędzy. Może do tego dojść nawet tego samego dnia.

Dłużej poczekają ci, którzy oświadczenie podpiszą internetowo. Jak donosi "Puls Biznesu", który przepytał w tej sprawie 10 największych instytucji finansowych w Polsce, w takim przypadku blokada zostanie zdjęta najpóźniej następnego dnia, choć przepisy dają na to nawet 3 dni robocze.

Problem dotyczy przede wszystkim klientów funduszy inwestycyjnych. To tam były największe braki w oświadczeniach.

Z danych zgromadzonych przez dziennik wynika, że zablokowanych mogło zostać w sumie nawet kilka miliardów złotych. Skoro oświadczeń nie złożyło 100 tys. Polaków, a kwota graniczna wynosi 50 tys. dolarów, to łatwo policzyć, że klienci nie mają dostępu do kwoty 5 mld dolarów, czyli 20 mld zł. W TFI jednak limit nie obowiązywał, więc całkowita kwota może być nieco niższa.

W ostatnich miesiącach zwykle to instytucje finansowe same wysyłały informację o FATCA do klientów, których obowiązek złożenia oświadczenia dotyczy. Tak było m.in. w PKO BP.

- Spośród klientów, którzy powinni złożyć oświadczenia, nie zrobiło tego około 100. Ze znakomitą częścią z nich jesteśmy umówieni na podpisanie dokumentów w najbliższych dniach. Niektórych klientów próbowaliśmy nawet odwiedzać pod podanymi adresami, ale nie przyniosło to efektu. Więc albo wyjechali za granicę, albo umarli i spadkobiercy jeszcze się do nas nie zgłosili. Mała jest bowiem szansa, by ktoś zapomniał, że ma w banku równowartość co najmniej 50 tys. dolarów - mówi "PB" Magdalena Lejman z PKO BP.

O sprawie przypominała również niedawno Komisja Nadzoru Finansowego. "W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA przez obowiązanego klienta do 1 grudnia 2016 r., rachunki i rejestry klienta zostaną czasowo zablokowane - nie będzie możliwości dokonywania operacji, w tym wycofania środków. Po dopełnieniu obowiązku złożenia oświadczenia FATCA, rachunki i rejestry klienta zostaną odblokowane" - pisała Komisja.

oprac. Jakub Ceglarz

Tagi: fatca, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2016

TomKs1Tylko jakim prawem rząd USA żąda czegokolwiek ode mnie - polskiego obywatela? Który nigdy w życiu nie był w USA, nie kontaktował się, nie … Czytaj całość

05-12-2016

asderKasa poszła na 500plus a teraz trzeba będzie udowadniac w postępowaniu cywilnym przez kolejne kilka lat praw do swoich pieniedzy oczywiśćie bez … Czytaj całość

05-12-2016

FaraCiekawe czy obywatele amerykańscy tez muszą się tłumaczyć naszemu rządowi...

Rozwiń komentarze (207)