Notowania

pit
17-10-2017 (11:10)

Zmiany w formularzach PIT. Wszystko przez ustawę o NGO

Składane rokrocznie deklaracje podatkowe mogą ulec zmianie. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, w którym pojawiły się nowe wzory dokumentów. Wszystko za sprawą podporządkowywania organizacji pozarządowych władzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(resket, Shutterstock)

Składane rokrocznie deklaracje podatkowe mogą ulec zmianie. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, w którym pojawiły się nowe wzory dokumentów. Wszystko za sprawą podporządkowywania organizacji pozarządowych władzy.
Deklarację podatkową wszyscy zatrudnieni Polacy składają w Urzędach Skarbowych do 30 kwietnia każdego roku. Formularze, które wypełniamy lub wypełniają za nas księgowe, mogą wkrótce ulec zmianie. Oznacza to, że zarobione pieniądze oraz należny państwu podatek za rok 2017 wykażemy na zmienionych dokumentach.

Zobacz też, jakie ulgi przysługują płatnikom PIT:

Projekt rozporządzenia opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nanoszone poprawki mają charakter kosmetyczny, jednak mogą stanowić dodatkowy argument dla krytyków nowych rozwiązań prawnych dotyczących organizacji pozarządzowych. Główna zmiana wynika bowiem z wejścia w życiu Ustawy o Narodowym Instytucie Wolności. Co ciekawe, Andrzej Duda podpisał ją 13 października, a ministerialny projekt rozporządzenia datowany jest na 10 października

„Zmienia się organ prowadzący wykaz organizacji pożytku publicznego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać tzw. 1 proc. podatku . Po korekcie, organem tym nie będzie już Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lecz Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” – brzmi fragment uzasadnienia projektu rozporządzenia.

Tak fragment formularza wyglądał dotychczas:

Money.pl/Ministerstwo Finansów

Tak będzie wyglądał po zmianie:

Money.pl/Ministerstwo Finansów

Zmiana została zastosowana we wzorze oświadczenia PIT-OP, które jest załącznikiem do najczęściej składanych deklaracji podatkowych - PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT–39. Wprowadzono ją w marcu, co oznacza, że nowe formularze złożone po raz pierwszy zostaną w 2018 r. Najnowszy projekt zakłada rozszerzenie zmian o PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/O i PIT/D.

Nowy wzór formularza będzie obowiązywał także płatników podatku zryczałtowanego, tj. PIT-28. Wykorzystywany jest on przede wszystkim przez osoby, które zarabiają m.in. na najmie lub dzierżawie. Zmiana jest jednak kosmetyczna – znika z dokumenty bowiem jeden z punktów dotyczący roku 2015, co oznacza zmianę numeracji przypisów.

Tagi: pit, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2017

J.M.K.Co to za wymysł "Narodowy Instytut Wolności"? Po pierwsze - czy wszystko musi być narodowe? Niedługo nawet karma dla psa lub kota będzie … Czytaj całość

17-10-2017

obserwatorzmiana kosmetyczna, ale honorarium dla autora to już nie koniecznie kosmetyzne

17-10-2017

JacoI się skończyło przekazywanie 1%. Teraz organizacje będą miały nędzę. Nie przekażę nawet promila na rządową centralę. Kupię co potrzeba dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)

Wybrane dla Ciebie