Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosji. "Węgry muszą pilnować własnych interesów"

0
Podziel się:

Węgry są gotowe pomóc Ukrainie, ale nie mogą narażać własnego
bezpieczeństwa energetycznego - oświadczył węgierski premier Viktor Orban.

Gaz z Rosji. "Węgry muszą pilnować własnych interesów"
(Parlament Europejski)

Węgry są gotowe pomóc Ukrainie, ale nie mogą narażać własnego bezpieczeństwa energetycznego - oświadczył węgierski premier Viktor Orban.

_ - Ukraińcy mogą na nas polegać - mówił Orban - ale nie możemy pomagać innym, jeśli miałoby to oznaczać poniechanie naszego własnego bezpieczeństwa energetycznego _.

Premier powiedział, że latem Węgry mogły dostarczać Ukrainie gaz, ale teraz, kiedy kraj ten może być zaopatrywany przez Słowację, _ Węgry muszą pilnować własnych interesów _ i napełniać swe magazyny gazu. Uznał, że takie działanie jest _ uczciwe i słuszne _ - informuje agencja MTI.

W piątek Orban poinformował, że Węgry zapewniły sobie porozumienie w sprawie zwiększonego importu gazu od rosyjskiego Gazpromu. Dzień wcześniej węgierski operator gazociągu FGSZ wstrzymał bezterminowo dostawy gazu na Ukrainę. Wywołało to protest ukraińskiego Naftohazu, który wezwał _ węgierskich partnerów do poszanowania zobowiązań kontraktowych i przepisów UE _.

Analityk Standard Bank, Timothy Ash, zasugerował, że porozumienie Węgier z Gazpromem może być elementem rosyjskiej strategii wobec Ukrainy.

Węgry są mocno uzależnione od rosyjskiego gazu. Zużywają rocznie ok. 9 miliardów metrów sześciennych tego surowca, a krajowe wydobycie wynosi ok. 1,5 mld metrów sześciennych. Pojemność węgierskich magazynów gazu to ok. 6 mld metrów sześciennych. Obecnie magazyny są zapełnione w nieco ponad 61 proc., co - według Gas Infrastructure Europe - jest najniższym wskaźnikiem w UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Dalsze rozmowy gazowe z Rosją przełożone Jak dotąd wynegocjowano tzw. pakiet zimowy. Projekt zobowiązuje Ukrainę do zapłaty 3,1 mld dolarów w dwóch ratach.
Na Ukrainie ogłoszono zawieszenie broni Jeżeli będzie ono przestrzegane co najmniej przez dobę, wtedy strony rozpoczną wycofanie wojsk z 30-kilometrowej strefy wokół frontu
Realna groźba Kremla. Zakręcą nam kurek Rosyjski minister energetyki bez ogródek zdradził niemieckiemu dziennikowi, na co naraża się Zachód pomagając Ukrainie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)