Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom dostał od Ukrainy pieniądze za gaz. Teraz czeka na...

0
Podziel się:

Dostawy zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Ukrainy.

Gazprom dostał od Ukrainy pieniądze za gaz. Teraz czeka na...
(Evgeny Gerashchenko/CC BY-SA 2.5/wikimedia)

Rosyjski koncern otrzymał od Naftohazu Ukrainy przedpłatę za dostawy w grudniu i teraz czeka na szczegółowe zamówienie dotyczące ilości surowca - poinformował przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow.

_ - Pieniądze na koncie. Czekamy na zamówienie ilości _ - powiedział Kuprijanow. Ukraiński Naftohaz powiadomił w piątek, że przelał na konto Gazpromu 378 mln dolarów w charakterze przedpłaty za 1 mld metrów sześciennych gazu i oczekuje wznowienia dostaw.

Dostawy zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Ukrainy. Kijów odmówił płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy na Ukrainie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)