Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Gazprom traci zyski, ale dostaje lepszy rating

0
Podziel się:

To pozwoli rosyjskiemu monopoliście na emitowanie w Hongkongu papierów wartościowych w juanach.

Gazprom traci zyski, ale dostaje lepszy rating
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)
bELbeLuJ

Gazprom poinformował w poniedziałek, że Dagong (Dagong Global Credit Rating Company Limited), największa agencja ratingowa w Chinach, przyznała mu najwyższy rating kredytowy - AAA ze stabilną prognozą.

Rosyjski koncern podał, że wśród czynników, które były podstawą do takiej oceny, Dagong wymienił _ silne fundamentalne wskaźniki i wysoki poziom stabilności finansowej _ Gazpromu.

Ocena chińskiej agencji pozwoli rosyjskiemu monopoliście na emitowanie w Hongkongu papierów wartościowych w juanach.

bELbeLuL

Dagong ogłosiła swoją decyzję w kilka dni po opublikowaniu przez Gazprom sprawozdania za III kwartał 2014 roku, z którego wynika, że sytuacja finansowa koncernu uległa pogorszeniu. Jego zysk netto wyniósł 105,7 mld rubli (1,53 mld dolarów), tj. o 62 proc. mniej niż w III kwartale 2013 roku. Przychody ze sprzedaży zmalały o 5,9 proc. - do 1,13 bln rubli (16,45 mld USD).

Dane za IV kwartał Gazprom poda w kwietniu. Rosyjscy analitycy prognozują, że koncern może wykazać kwartalną stratę. Na wyniki finansowe monopolisty rzutuje gwałtowny spadek cen ropy naftowej, od których zależą ceny gazu ziemnego.

Pogarszająca się kondycja finansowa zmusza Gazprom do poszukiwania oszczędności. Gigant ogłosił już, że nie będzie kompensować pracownikom i członkom ich rodzin wydatków za wypoczynek za granicą. W Moskwie krążą też pogłoski, że Gazprom planuje w tym roku redukcję personelu o 15-25 proc. Monopolista temu zaprzecza.

Dagong również utrzymała wysoki rating kredytowy samej Rosji - A ze stabilną prognozą. Zdaniem chińskich analityków mimo pogarszających się warunków zewnętrznych Rosji wystarczy rezerw walutowych - zarówno na spłatę długów, jak i podtrzymanie produkcji dóbr materialnych.

bELbeLuR

Rating Rosji w wersji Dagong jest o szczebel wyższy od ratingu USA, które od października 2013 roku mają niezmiennie A-.

Oceny Dagong dotyczące Rosji są diametralnie odmienne od tych formułowanych przez międzynarodowe agencja ratingowe. W ubiegły poniedziałek jedna z nich, S&P, obniżyła rating kredytowy Rosji z inwestycyjnego BBB- do BB+, czyli poziomu spekulacyjnego, inaczej śmieciowego z prognozą negatywną. Oceny Moody's i Fitch są już tylko o szczebel wyższe.

Czytaj więcej w Money.pl

bELbeLvm
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)