Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gospodarka w 2016 roku. Niskie ceny paliw, wyższe zarobki, ale mniej pieniędzy z UE

0
Podziel się

Analitycy szacują, iż zwyżce PKB sprzyjać będzie konsumpcja i wyższe płace oraz niskie ceny paliw.

Gospodarka w 2016 roku. Niskie ceny paliw, wyższe zarobki, ale mniej pieniędzy z UE
(Shutterstock/Firma V)
bDJKHREB

Z prognoz analityków zebranych przez dziennik "Rzeczpospolita" wynika, że polska gospodarka może w 2016 roku osiągnąć wzrost sięgający 3,5 proc. Eksperci nie spodziewają się nagłego podwyższenia cen surowców w tym ropy naftowej.

Dziennik podkreśla, że analitycy szacują, iż zwyżce PKB sprzyjać będzie konsumpcja i wyższe płace oraz niskie ceny paliw. Jednocześnie zwracają uwagę na zagrożenia związane z polityką podatkową rządu, oraz ryzyko wywołane niestabilną sytuacją na świecie. Problem mogą także stanowić mniejsze dotacje unijne - zauważa "Rz".

Z średniej prognoz analityków dla "Rz" wynika, że pod koniec 2016 roku euro będzie kosztować 4,17 zł a dolar 3,96 zł. Według optymistycznych przewidywań cena za litr benzyny bezołowiowej 95 wyniesie średnio 4,18 zł.

bDJKHRED

"Rz" zwraca uwagę, że budżet na 2016 rok jest bezpieczny, jednak zagrożenia mogą się pojawić dla planów finansowych na 2017 rok. Zdaniem analityków rząd musi podjąć wysiłek, aby znaleźć nowe źródła finansowania.

Dziennik podkreśla także, że czynnikiem ryzyka jest także sytuacja w Chinach. Bez przyspieszenia w tym państwie nie będzie wzrostu gospodarczego na świecie - pisze "Rz".

Zobacz także: Zobacz także:
bDJKHRFe
gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Źródło:
KOMENTARZE
(0)