Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
20.06.2016 11:32

GPW ma porozumienie o współpracy z chińskim Haitong Bank

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Haitong Bank podpisały porozumienie o współpracy. Polska ma być bezpieczną przystanią dla Chińczyków w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Haitong Bank podpisały porozumienie o współpracy. Polska ma być "bezpieczną przystanią" dla Chińczyków w tej części Europy.

Porozumienie między GPW a Haitong Bank zakłada m.in. wymianę informacji na temat sytuacji na rynkach kapitałowych w celu wspierania ich rozwoju. Analogiczne porozumienie GPW zawarła również ze Stowarzyszeniem Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu, podano w komunikacie.

- Chiny poszukują w naszej części Europy bezpiecznej przystani, w której zacumują część swoich ogromnych aktywów - powiedziała prezes GPW Małgorzata Zaleska, cytowana w komunikacie. - W dynamicznie zmieniającym się międzynarodowym układzie sił Warszawa jest dla Pekinu naturalnym wyborem.

Prezes GPW uważa, że oficjalna wizyta w Polsce Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej pokazuje, że nasz kraj ma szansę włączyć się w globalne procesy.

- Jako jedyny kraj UE nie tylko uniknęliśmy recesji, ale także odnotowaliśmy wzrost - zauważa Zaleska. - Polska gospodarka opiera się na silnych fundamentach i jest wolna od nierównowag makroekonomicznych. W naszej części Europy jesteśmy najwięksi, mamy najwięcej ludności. To potencjał, dzięki któremu chińskie firmy i inwestorzy mogą osiągnąć w Polsce większe korzyści niż w którymkolwiek innym kraju Europy - dodała.

Haitong Bank jest międzynarodowym bankiem inwestycyjnym należącym do Haitong Securities - jednego z największych brokerów papierów wartościowych w Chinach. To pierwszy globalny uczestnik rynków kapitałowych mający właściciela, wywodzącego się z Azji, prowadzący na dużą skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce.

- Bardzo cieszymy się z możliwości nawiązania bliższej współpracy z największą giełdą papierów wartościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzymy, że wspólnie stworzymy platformę służącą efektywnej wymianie informacji na temat rynków finansowych, zacieśnianiu relacji oraz współpracy w wybranych obszarach - powiedział CEO Haitong Bank SA José Maria Ricciardi.

Na zaproszenie Haitong Bank do Warszawy przyjechała również delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu (Chinese Securities Association in Hong Kong, CSAHK) oraz grupa inwestorów z Szanghaju. Celem wizyty jest zapoznanie chińskich instytucji finansowych z rynkiem kapitałowym w Polsce oraz jego najważniejszymi uczestnikami.

Wśród omawianych tematów mają znaleźć się możliwości nawiązania współpracy między chińskimi inwestorami a polskim biznesem, jak również możliwość wprowadzenia do obiegu na polskim rynku kapitałowym produktów finansowych denominowanych w RMB (chiński juan).

- Chiny są jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata i miejscem, gdzie dynamicznie rozwijają się centra finansowe o globalnym znaczeniu. Celem porozumienia z Haitong Bank jest nawiązanie bliższych, korzystnych dla obu stron relacji biznesowych. Ich efektem, poza lepszym wzajemnym zrozumieniem sytuacji na rynkach, na których działamy, będzie pogłębienie relacji z kluczowymi interesariuszami nie tylko w Chinach, ale także w całej Azji - podsumowała Zaleska.

Tagi: giełda, gpw, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz