Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW podpisała porozumienie z chińskim Haitong Bankiem

0
Podziel się:

Analogiczne porozumienie GPW zawarła w poniedziałek również ze Stowarzyszeniem Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu.

GPW podpisała porozumienie z chińskim Haitong Bankiem
(PAP/Marcin Obara)

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Haitong Bank podpisały w poniedziałek porozumienie o współpracy. Zakłada ono m.in. wymianę informacji na temat sytuacji na rynkach kapitałowych w celu wspierania ich rozwoju.

Analogiczne porozumienie GPW zawarła w poniedziałek również ze Stowarzyszeniem Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu.

Jak czytamy w komunikacie GPW, Haitong Bank jest międzynarodowym bankiem inwestycyjnym należącym do Haitong Securities, jednego z największych brokerów papierów wartościowych w Chinach. To pierwszy globalny uczestnik rynków kapitałowych mający właściciela wywodzącego się z Azji, prowadzący na dużą skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce.

Jak mówi cytowana przez komunikat prezes GPW Małgorzata Zaleska, która sygnowała porozumienie z Haitong Bankiem w imieniu giełdy, jego celem jest nawiązanie bliższych, korzystnych dla obu stron relacji biznesowych. Ma to znaczenie zwłaszcza wobec faktu, że "Chiny są jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata i miejscem, gdzie dynamicznie rozwijają się centra finansowe o globalnym znaczeniu".

- Chiny poszukują w naszej części Europy bezpiecznej przystani, w której zacumują część swoich ogromnych aktywów. W dynamicznie zmieniającym się międzynarodowym układzie sił Warszawa jest dla Pekinu naturalnym wyborem. Oficjalna wizyta w Polsce Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, nie tylko to potwierdza, ale także pokazuje, że nasz kraj ma szansę włączyć się w globalne procesy. Jako jedyny kraj UE nie tylko uniknęliśmy recesji, ale także odnotowaliśmy wzrost. Polska gospodarka opiera się na silnych fundamentach i jest wolna od nierównowag makroekonomicznych. W naszej części Europy jesteśmy najwięksi, mamy najwięcej ludności. To potencjał, dzięki któremu chińskie firmy i inwestorzy mogą osiągnąć w Polsce większe korzyści niż w którymkolwiek innym kraju Europy - przekonuje Zaleska.

- Bardzo cieszymy się z możliwości nawiązania bliższej współpracy z największą giełdą papierów wartościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wierzymy, że wspólnie stworzymy platformę służącą efektywnej wymianie informacji na temat rynków finansowych, zacieśnianiu relacji oraz współpracy w wybranych obszarach - mówi cytowany w komunikacie Jose Maria Ricciardi, szef (CEO) Haitong Bank SA, który sygnował porozumienie w imieniu banku. Przed podpisaniem porozumienia Ricciardi mówił też, że liczy, iż zapoczątkowana nim współpraca będzie się z upływem czasu coraz bardziej rozwijać.

Porozumienie ma związek z odbywającą się w dniach 19-21 czerwca oficjalną wizytą w Polsce Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Na zaproszenie Haitong Bank 20 czerwca do Warszawy przyjechała również delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu (Chinese Securities Association in Hong Kong, CSAHK) oraz grupa inwestorów z Szanghaju.

Celem wizyty, zwraca uwagę komunikat GPW, jest zapoznanie chińskich instytucji finansowych z rynkiem kapitałowym w Polsce oraz jego najważniejszymi uczestnikami. Wśród omawianych tematów mają znaleźć się możliwości nawiązania współpracy między chińskimi inwestorami a polskim biznesem, jak również możliwość wprowadzenia do obiegu na polskim rynku kapitałowym produktów finansowych denominowanych w RMB. Porozumienia GPW o współpracy z Haitong Bank i CSAHK mają na celu wspieranie tego rodzaju współpracy w przyszłości.

- Inicjatywy takie jak dzisiejsze porozumienie dowodzą, że Haitong wypełnia ważną niszę w usługach bankowości inwestycyjnej w Polsce i buduje most między rynkami Chin i Europy Środkowo-Wschodniej - mówi cytowany w komunikacie Bartłomiej Dmitruk, Senior Country Officer Haitong Bank w Polsce.

gospodarka
banki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)