Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Groźba największego bankructwa w Hiszpanii uderza w polską energetykę. Co z kontraktem za ponad 1,5 mld zł?

Groźba największego bankructwa w Hiszpanii uderza w polską energetykę. Co z kontraktem za ponad 1,5 mld zł?

Fot. Tauron

Realizacja jednej z największych w Polsce inwestycji w branży energetycznej stanęła pod znakiem zapytania. Chodzi o kontrakt wart ponad 1,5 miliarda złotych, który miały być zrealizowany w Stalowej Woli.

Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której udziały mają koncerny kontrolowane przez Skarb Państwa - Tauron (Tauron Wytwarzanie) oraz PGNiG (PGNiG Termika) - poinformowała właśnie, że odstąpiła od kontraktu z hiszpańską spółką Abener Energia. To generalny wykonawca instalacji energetycznej o mocy 450 MW.

- Nowy blok przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i będzie największym oraz najbardziej nowoczesnym obiektem tego typu w kraju. Wysoka sprawność, niska emisja dwutlenku węgla, związków siarki i azotu oraz niskie koszty stałe będą głównymi atutami tej jednostki - zachwalał w 2012 roku Dariusz Lubera, ówczesny prezes Tauronu. Wówczas zapowiadano, że cała inwestycja będzie gotowa na przełomie 2014 i 2015 roku.

Teraz jednak Tauron poinformował o odstąpieniu od kontraktu wartego 1,57 miliarda złotych. "Abener Energia naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy" - podaje Tauron.

Koncern informuje, że EC Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. "Na jej podstawie, we współpracy z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji. Następnie EC Stalowa Wola, wspólnie z Tauronem, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji" - czytamy w informacji Tauronu.

Powodem odstąpienia od kontraktu są poważne kłopoty finansowe koncernu Abengoa, właściciela Abener Energia. Według informacji podawanych m.in. przez agencję Reuters spółka wszczęła procedurę niewypłacalności i walczy o przetrwanie, m.in. poszukując pożyczkodawców. Upadek firmy oznaczałby największe bankructwo w historii Hiszpanii.

 

 

pgnig, tauron, ec stalowa wola
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fel502
88.156.43.* 2016-01-30 20:15
W Bełchatowie blok jest 2-krotnie wikszej mocy.
MIRPOLSKA
188.146.71.* 2016-01-30 18:59
Unia nam ,,daje " 50 -100miliarow a my jej 150 mld ! Anapewno wiecej bo nikt nie wie nic co i jak sie odbywa ten ,,HANDEL" !!!!
MIR%*POLSKA
188.146.71.* 2016-01-30 18:47
40 Hiszpanow dostawalo 3500 zl dodatku mieszkaniowego ( nadzor ) min50zl/goodz (nie z nadzoru ) a zakup polskiej dziwki tylko 80-100zl ..........zyc nie umierac ! CALA ,,ROBOTE ROBILI POLSCY PODWYKONAWCY.. ciecie tez z POLSKI pilnowali iwestycji !!!
Zobacz więcej komentarzy (21)