Notowania

grupa azoty
27.03.2015 10:38

Grupa Azoty zainwestuje miliardy złotych w Policach. Polska będzie regionalnym liderem?

Według planów spółki nowa inwestycja zwiększy docelowo przychody Grupy Azoty o około 2 miliardy złotych rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zakłady Chemiczne Police)
Zakłady chemiczne w Policach

Grupa Azoty chce zrealizować inwestycję za 1,7 miliarda i potwierdzić plany dynamicznego rozwoju w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Do 2019 roku w Policach wybudowana zostanie najnowocześniejsza i największa w Europie instalacja do produkcji propylenu, wykorzystywanego między innymi do produkcji wielu sprzętów gospodarstwa domowego oraz elementów rur czy izolacji kabli.

Według planów spółki nowa inwestycja zwiększy docelowo przychody Grupy Azoty o około 2 miliardy złotych rocznie. Projekt o wartości 1,7 miliarda złotych zakłada budowę instalacji do produkcji propylenu, bloku energetycznego oraz rozbudowę polickiego portu o terminal chemikaliów płynnych.Docelowo terminal obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne.

*Co będzie produkować Grupa Azoty w Policach? *

Propylen jest jedną z dwóch, obok etylenu, najważniejszych surowców dla przemysłu chemicznego. Jest niezbędny do produkcji między innymi tworzyw sztucznych, które są nieodłącznym elementem naszego otoczenia.

Propylen jest bazą dla dalszych kluczowych półproduktów wykorzystywanych do produkcji alkoholi OXO (rozpuszczalniki, farby akrylowe, produkcja plastyfikatorów), kwasu akrylowego (farby akrylowe, polimery super chłonne), polipropylenu znajdującego zastosowanie w przemyśle włókienniczym, samochodowym (zderzaki, obudowy akumulatorów) oraz w produkcji opakowań (skrzynie, kontenery, folie).

Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 4 najbliższych lat, a jej wpływ na wyniki finansowe będzie widoczny już w 2019 roku. Przychody Grupy Azoty Police wzrosną o ok. 2 mld zł, a zyski o setki mln zł. Przy budowie instalacji pracować będzie około 1000 osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe zatrudnionych zostanie ok. 200 osób. Bezpieczeństwo finansowania zapewni specjalnie powołana Grupa Azoty celowa.

- Możemy być dumni, że nasz narodowy czempion realizuje tak ważne dla przyszłości polskiego przemysłu innowacyjne inwestycje. Nowa instalacja wpisuje się też w proces reindustrializacji Europy, czyli zatrzymania tu przemysłu. Produkcja propylenu, ważnego półproduktu chemicznego otwiera drogę do budowania kolejnych instalacji, dzięki którym Polska będzie ważnym producentem jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych - powiedział Włodzimierz Karpińsk, minister Skarbu Państwa na specjalnie zorganizowanej konferencji.

- W ubiegłym roku, mówiłem o zwiększeniu znaczenia polickiego portu na mapie Europy. Ten proces stale postępuje, a w jego efekcie zwiększają się zdolności operacyjne portu. Dziś jest to pomost pomiędzy Polską, a Afryką. W 2019 roku, po uruchomieniu nowego terminalu, do przeładunku surowców stałych dołączą chemikalia płynne i paliwa. Maksymalizacja jego wykorzystania oraz położenie geograficzne Polic pozwoli rozszerzyć handel z naszymi sąsiadami - dodaje Minister Skarbu Państwa.

- Nie bez powodu inwestycję nazwaliśmy Grupa Azoty Police 2. Zakłada ona de facto wybudowanie drugiego, równie wydajnego zakładu. To historyczny moment w dziejach Grupy Azoty, największej firmy chemicznej w Polsce i czołowej w Europie – dodaje Prezes Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu Grupy Azoty Police.

Zamykanie istniejących instalacji opartych na starych technologiach oraz rosnące zapotrzebowanie na propylen w Europie sprawi, że w ciągu najbliższych kilku lat Europa stanie się importerem propylenu. Roczny deficyt samych Niemiec wynosi około 850 tysięcy, dlatego uruchomienie produkcji na poziomie 400 tysięcy, pozwoli ustawić Polskę jako ważnego producenta tego kluczowego półproduktu chemicznego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: grupa azoty, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz