Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Mocne hamowanie w przemyśle. Choć nie jest tak źle, jak sugerowali ekonomiści

118
Podziel się:

Produkcja przemysłowa w listopadzie była o 4,7 proc. większa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Potwierdza się, że sektor zalicza mocne hamowanie. Nastroje przedsiębiorców są najgorsze od 4 lat.

Ostatnie dane z polskiego przemysłu nie napawają optymizmem.
Ostatnie dane z polskiego przemysłu nie napawają optymizmem. (materiały prasowe VW)

Od ponad dwóch tygodni ekonomiści i obserwatorzy rynkowi czekali na najnowsze statystyki GUS dotyczące produkcji w przemyśle, a więc w sektorze, który jest fundamentem każdej liczącej się gospodarki. Miały zweryfikować ostatnie fatalne odczyty indeksu PMI.

Przypomnijmy, że na początku grudnia ankieta przeprowadzana wśród kilkuset menedżerów polskich firm przez Markit Economics pierwszy raz od ponad 4 lat wskazała na spodziewane spowolnienie w przemyśle. Obrazujący wyniki ankiety indeks PMI spadł poniżej granicy okrągłych 50 pkt.

Według ankiet, w listopadzie koniunktura w polskim sektorze przemysłowym znacznie się pogorszyła. Liczba nowych zamówień, wielkość produkcji i zatrudnienie uległy zmniejszeniu. Liczba nowych zamówień eksportowych spadła czwarty miesiąc z rzędu, choć w wolniejszym tempie. Nastroje w sektorze nadal się pogarszały i były najsłabsze od początku 2013 roku, co uzasadniano oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym w kraju jak również szerzej, w Europie.

GUS w środowym raporcie wskazuje, że produkcja przemysłowa rośnie rok do roku, ale coraz wolniej. W listopadzie wyhamowanie było szczególnie widoczne. Zwyżka wyniosła 4,7 proc. wobec 7,4 proc. w październiku.

Zobacz także: Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

W stosunku do listopada ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 31 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 16,5 proc., w gospodarce odpadami i odzysku surowców - o 13,2 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz,itp. oraz w produkcji papieru i wyrobów z papieru - po 9,6 proc. Produkcja napojów rośnie w tempie 7,7 proc., a wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 7,3 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, wystąpił w 3 działach. W produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 28,8 proc., skór i wyrobów skórzanych - o 13,1 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 6,5 proc.

Najnowsze dane wypadają słabo, choć nie aż tak źle, jak przewidywali ekonomiści. Podobnie jak miesiąc wcześniej okazali się przesadnymi pesymistami. Średnia prognoz zakładała wzrost produkcji przemysłowej o 3,6 proc., a więc o 1,1 pkt proc. wolniej niż w rzeczywistości.

A jeszcze nie tak dawno temu przemysł rósł w tempie nawet ponad 10 proc. Takie dane podawał GUS w połowie tego roku. Teraz wydaje się, że powrót do takiego tempa rozwoju będzie bardzo trudny, a być może nawet niemożliwy. Tym bardziej, że ekonomiści od dłuższego czasu podkreślają, że szczyt koniunktury polska gospodarka ma za sobą.

Według ostatnich prognoz ekspertów NBP, w przyszłym roku wzrost PKB spadnie z około 4,8 proc. w tym roku do 3,6 proc. w 2019 roku i 3,4 proc. w 2020 roku. Spadać ma zarówno popyt krajowy, spożycie gospodarstw domowych i nakłady inwestycyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(118)
Tolo
5 lata temu
Jak już to hamowanie w Przemyślu
Ekex
5 lata temu
Wchodzisz wczoraj czytasz Gospodarka rośnie wchodzisz dziś Gospodarka zwalnia..jasne że będzie zwalniać u nas pracownicy mniej zarabiają ale koszty rosną w produkcji jak np surowce i podatki
Makumba
5 lata temu
Mi pała rośnie
Adalbert
5 lata temu
Hm... hamowanie, bo wzrost "tylko" 4-5%? A potem słowo "spadek" kilka razy.... Najarani, czy co?
śmieszne
5 lata temu
jakie hamowanie propaganda niemiecka WP działa i judzi- ludziom żyje się dobrze a wszystko żle!!
...
Następna strona