Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Mocne odbicie w przemyśle. Wynik przebił prognozy

164
Podziel się:

Produkcja przemysłowa rośnie rok do roku w tempie 7,4 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza mocne odbicie po dwóch ostatnich miesiącach silnego spowolnienia i kiepskich odczytach indeksu PMI.

Rośnie produkcja w przemyśle.
Rośnie produkcja w przemyśle. (Shutterstock/Praphan Jampala)

Ekonomiści ze zniecierpliwieniem czekali na publikację nowych statystyk GUS. We wtorek poznaliśmy dane dotyczące kluczowego z punktu widzenia polskiego gospodarki sektora przemysłowego. To on jest fundamentem rozwoju wszystkich najbardziej rozwiniętych krajów. Wynik wypadł bardzo pozytywnie.

Produkcja przemysłowa w październiku była o aż o 7,4 proc. większa niż w tym samym miesiącu 2017 roku. Tak dobrego wyniku ekonomiści się nie spodziewali. Średnia typowań przed publikacją wynosiła 6,7 proc.

W stosunku do października ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 spośród 34 działów przemysłu, jakie wyróżnia GUS. Najmocniej rosła produkcja urządzeń elektrycznych - o 19,5 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 18,1 proc. i wyrobów z metali - o 13 proc. Produkcja samochodów, przyczep i naczep w ciągu roku zwiększyła się o 9,1 proc., a maszyn i urządzeń o 8,1 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z październikiem wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 24 proc., skór i wyrobów skórzanych o 7 proc., a w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego o 1,9 proc.

W porównaniu ze statystykami dynamiki produkcji przemysłowej sprzed miesiąca widać w końcu progres. I to dość wyraźny. Przypomnijmy, że we wrześniu produkcja ogółem rosła w tempie zaledwie 2,8 proc. Był to wynik najgorszy od marca.

Zobacz także: Rekordowo dobry czas dla rynku nieruchomości przemysłowych

Należy jednak pamiętać, że w czerwcu tego roku produkcja rosła już w tempie ponad 10 proc. Następnie miał miejsce ostry zjazd. Niepokojących sygnałów dotyczących kondycji przemysłu było w ostatnim czasie więcej. Indeks PMI, który obrazuje nastroje wśród menedżerów kilkuset polskich firm przemysłowych, jest na granicy oddzielającej rozwój od kurczenia się całego sektora.

Według ostatniego raportu Markit Economics, w październiku koniunktura w polskim sektorze przemysłowym pozostawała blisko stagnacji. Tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od dwóch lat, a liczba nowych zamówień i wielkość produkcji tylko minimalnie wzrosły.

Z tego samego opracowania wynika, że liczba zatrudnionych w przemyśle spadła po raz pierwszy od ponad pięciu lat. Szczególnie widoczny był trzeci z rzędu spadek liczby nowych zamówień eksportowych, najszybszy od sześciu lat. Presje kosztowe pozostały silne i nabrały tempa w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nastroje w sektorze pogorszyły się znacząco w ciągu miesiąca i były najsłabsze od początku 2013 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(164)
PIS!!!!!
5 lata temu
Bardzo się cieszę... dlatego uważam że PIS powinien jeszcze więcej fabryk i zakładów budować, a te niemieckie fabryki i prywaciatskie oszykancze firemki powinny ZOSTAC NATYCHMIAST zamknięte i tez oddane do PIS !!!!!
gress
5 lata temu
kurde ten pis zrujnuje psychikę profesora balcerka
AAA
5 lata temu
Co ma produkcja za zeszły rok do PMI, który jest wskaźnikiem wyprzedzającym?
Strukturaceno...
5 lata temu
cywilizowane ceny Wprost google
Reminiscencje...
5 lata temu
PRL - podwyżki cen YT
...
Następna strona