Notowania

finanse
04.08.2017 09:34

Mobilne wpłatomaty biją rekordy. Idea Bank miał dobry kwartał

Skoncentrowany na małych przedsiębiorcach Idea Bank poprawia wyniki. Wszystko dzięki wysokiej marży odsetkowej. Dwadzieścia mobilnych wpłatomatów pobiło rekord - wpłacono do nich już łącznie pół miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Idea Bank miał w drugim kwartale 59 mln zł skonsolidowanego zysku netto co oznacza wzrost o 15 proc. w porównaniu z kwartałem poprzednim. Porównując z ubiegłym rokiem, kiedy był zysk 266 mln zł, teoretycznie było gorzej, ale tylko jeśli nie uwzględni się prawie ćwierć miliarda złotych ubiegłorocznego profitu na sprzedaży GetBack.

W całym pierwszym półroczu b.r. grupa wypracowała 109,9 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 144 proc. względem oczyszczonego o transakcję sprzedaży GetBack wyniku za pierwsze półrocze 2016 r.

Uwagę zwraca przede wszystkim wzrost wyniku z tytułu odsetek - wyniósł w drugim kwartale 198 mln zł wobec 140 mln zł rok wcześniej. Bank chwali się wysoką marżą odsetkową na poziomie 4 proc. - jedną z najwyższych w sektorze.

W górę szedł jednak również wynik z tytułu prowizji i opłat - sięgnął 84 mln zł wobec 74 mln zł rok wcześniej.

- Dobra koniunktura w gospodarce i pozytywne nastroje wśród mikroprzedsiębiorców sprawiają, że firmy zabiegają o zewnętrzne finansowanie i wykazują duże zainteresowanie innym produktami oferowanymi przez grupę Idea Bank - mówi Małgorzata Szturmowicz, dyrektor finansowy Idea Banku. - W pozyskiwaniu nowych klientów pomagają nam wdrożone innowacje. Mobilne wpłatomaty notują kolejne rekordy pozyskanych kwot, suma wpłat w ciągu jednego miesiąca przekracza już 60 mln zł.

Zobacz również: Polacy zwracają coraz większą uwagę na jakość produktów bankowych

Mobilne wpłatomaty jeżdżą coraz częściej

Jak informuje spółka flota mobilnych wpłatomatów, czyli samochodów z bankomatem, dojeżdżających do klienta wzrosła do 20 z 18 rok temu. 8 czerwca kwota wpłaconych tą drogą pieniędzy przekroczyła pół miliarda złotych. W pierwszym półroczu bieżącego roku dokonano w nich 34 tys. wpłat na kwotę 278 mln zł - rok temu było to 10 tys. wpłat i 73 mln zł.

W drugim kwartale sprzedaż produktów kredytowych po raz pierwszy w historii banku przekroczyła 2,5 mld zł, osiągając poziom 2,64 mld zł. W całym pierwszym półroczu sprzedaż produktów kredytowych przekroczyła 5 mld zł.

"Złożyła się na to m.in. rekordowa sprzedaż leasingu, która wyniosła 1,43 mld zł. Jednocześnie wartość faktur sfinansowanych w ciągu jednego półrocza przez Idea Money po raz pierwszy w historii przekroczyła 600 mln zł. Wartość portfela kredytów bankowych zwiększyła się natomiast o 10 proc. rdr, osiągając na koniec czerwca 8,5 mld zł" - napisano w komunikacie.

Rosną: leasing i faktoring

To leasingowi i faktoringowi bank zawdzięcza głównie wzrost portfela pożyczkowego. Należności leasingowe stanowią 43 proc. portfela banku. Kredyty samochodowe i leasing rosły o 10 proc. w drugim kwartale z 6,5 mld zł na koniec marca do 7,2 mld zł na koniec czerwca. Faktoring miał dynamikę 12-procentową.

Na pozostałą część portfela składają się głównie kredyty inwestycyjne (24 proc. portfela) i operacyjne (27 proc.). Oba ostatnie obarczone są jednak dość wysokim ryzykiem, co wynika z ryzyka działania małych przedsiębiorców.

Procent złych kredytów z opóźnieniem spłaty powyżej 90 dni wzrósł do 11,3 proc. w przypadku kredytów inwestycyjnych (9,7 proc. rok temu) a 15 proc. w kredytach operacyjnych (13,1 proc. rok temu). Wzrosły przez to odpisy aktualizujące o aż 133,9 mln zł, podczas gdy rok temu zwiększyły się tylko o 86,3 mln zł.

Cały czas rośnie liczba kredytobiorców, ale też klientów, korzystających z rachunków i produktów depozytowych Idea Banku - napisano w komentarzu banku.

"W pierwszym półroczu 2017 roku Bank otworzył blisko 49 tys. nowych rachunków, co stanowi wzrost o 22 proc. w stosunku do drugiego półrocza 2016 roku. Bank w pierwszym półroczu 2017 r. sprzedał 63 proc. rachunków poza oddziałem stacjonarnym (w stosunku do 53 proc. w pierwszym półroczu 2016 roku), zwiększając sprzedaż za pośrednictwem telefonu, strony internetowej, bankowości elektronicznej klienta" - podano w komunikacie.

Łączna liczba aktywnych rachunków wyniosła 321 tys.

W pierwszym półroczu 2017 roku Bank zanotował również wzrost w liczbie zakładanych kont oszczędnościowych - powstało ich 12 tys., czyli o 196 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2016 roku.

Grupa Idea Bank obniża wskaźnik kosztów do przychodów (C/I). Jego wartość skorygowana o podatek bankowy (15,5 mln zł) spadła w drugim kwartale do rekordowo niskiego poziomu 43,6 proc. z 50,3 proc. w pierwszym kwartale. W całym pierwszym półroczu wskaźnik wyniósł 46,9 proc. wobec 60,4 proc. rok wcześniej.

- Konsekwentny wzrost przychodów przy ścisłej kontroli kosztów pozwala grupie systematycznie poprawiać wskaźnik C/I. W średnim terminie chcemy dalej poprawiać efektywność, dzięki optymalizacji sieci oddziałów oraz renegocjowaniu istotnych umów. Priorytetem jest jednak dla nas zwiększenie poziomu dochodów - podsumowała Szturmowicz.

Zatrudnienie w grupie Idea Bank utrzymało się na poziomie z końca roku. Wynosiło 1937 pracowników.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w Internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

Tagi: finanse, bankowość, ida, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2017

RozczarowanyWłaśnie jako Przedsiębiorca uciekłem od nich , W pierwszym roku kredyt obrotowy był z uczciwymi procentami w drugim roku wszystko skoczyło dwa razy … Czytaj całość

04-08-2017

xlxOmijacie z dala ten bank - polecam PKO BP

04-08-2017

AMARNigdy więcej nie chcę mieć z tym bankiem do czynienia. Wszyscy tylko nie oni.

Rozwiń komentarze (6)