Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mobilne wpłatomaty biją rekordy. Idea Bank miał dobry kwartał

Mobilne wpłatomaty biją rekordy. Idea Bank miał dobry kwartał

Skoncentrowany na małych przedsiębiorcach Idea Bank poprawia wyniki. Wszystko dzięki wysokiej marży odsetkowej. Dwadzieścia mobilnych wpłatomatów pobiło rekord - wpłacono do nich już łącznie pół miliarda złotych.

Idea Bank miał w drugim kwartale 59 mln zł skonsolidowanego zysku netto co oznacza wzrost o 15 proc. w porównaniu z kwartałem poprzednim. Porównując z ubiegłym rokiem, kiedy był zysk 266 mln zł, teoretycznie było gorzej, ale tylko jeśli nie uwzględni się prawie ćwierć miliarda złotych ubiegłorocznego profitu na sprzedaży GetBack.

W całym pierwszym półroczu b.r. grupa wypracowała 109,9 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 144 proc. względem oczyszczonego o transakcję sprzedaży GetBack wyniku za pierwsze półrocze 2016 r.

Uwagę zwraca przede wszystkim wzrost wyniku z tytułu odsetek - wyniósł w drugim kwartale 198 mln zł wobec 140 mln zł rok wcześniej. Bank chwali się wysoką marżą odsetkową na poziomie 4 proc. - jedną z najwyższych w sektorze.

W górę szedł jednak również wynik z tytułu prowizji i opłat - sięgnął 84 mln zł wobec 74 mln zł rok wcześniej.

- Dobra koniunktura w gospodarce i pozytywne nastroje wśród mikroprzedsiębiorców sprawiają, że firmy zabiegają o zewnętrzne finansowanie i wykazują duże zainteresowanie innym produktami oferowanymi przez grupę Idea Bank - mówi Małgorzata Szturmowicz, dyrektor finansowy Idea Banku. - W pozyskiwaniu nowych klientów pomagają nam wdrożone innowacje. Mobilne wpłatomaty notują kolejne rekordy pozyskanych kwot, suma wpłat w ciągu jednego miesiąca przekracza już 60 mln zł.

Zobacz również: Polacy zwracają coraz większą uwagę na jakość produktów bankowych

 

 

 

Mobilne wpłatomaty jeżdżą coraz częściej

Jak informuje spółka flota mobilnych wpłatomatów, czyli samochodów z bankomatem, dojeżdżających do klienta wzrosła do 20 z 18 rok temu. 8 czerwca kwota wpłaconych tą drogą pieniędzy przekroczyła pół miliarda złotych. W pierwszym półroczu bieżącego roku dokonano w nich 34 tys. wpłat na kwotę 278 mln zł - rok temu było to 10 tys. wpłat i 73 mln zł.

W drugim kwartale sprzedaż produktów kredytowych po raz pierwszy w historii banku przekroczyła 2,5 mld zł, osiągając poziom 2,64 mld zł. W całym pierwszym półroczu sprzedaż produktów kredytowych przekroczyła 5 mld zł.

"Złożyła się na to m.in. rekordowa sprzedaż leasingu, która wyniosła 1,43 mld zł. Jednocześnie wartość faktur sfinansowanych w ciągu jednego półrocza przez Idea Money po raz pierwszy w historii przekroczyła 600 mln zł. Wartość portfela kredytów bankowych zwiększyła się natomiast o 10 proc. rdr, osiągając na koniec czerwca 8,5 mld zł" - napisano w komunikacie.

Rosną: leasing i faktoring

To leasingowi i faktoringowi bank zawdzięcza głównie wzrost portfela pożyczkowego. Należności leasingowe stanowią 43 proc. portfela banku. Kredyty samochodowe i leasing rosły o 10 proc. w drugim kwartale z 6,5 mld zł na koniec marca do 7,2 mld zł na koniec czerwca. Faktoring miał dynamikę 12-procentową.

Na pozostałą część portfela składają się głównie kredyty inwestycyjne (24 proc. portfela) i operacyjne (27 proc.). Oba ostatnie obarczone są jednak dość wysokim ryzykiem, co wynika z ryzyka działania małych przedsiębiorców.

Procent złych kredytów z opóźnieniem spłaty powyżej 90 dni wzrósł do 11,3 proc. w przypadku kredytów inwestycyjnych (9,7 proc. rok temu) a 15 proc. w kredytach operacyjnych (13,1 proc. rok temu). Wzrosły przez to odpisy aktualizujące o aż 133,9 mln zł, podczas gdy rok temu zwiększyły się tylko o 86,3 mln zł.

Cały czas rośnie liczba kredytobiorców, ale też klientów, korzystających z rachunków i produktów depozytowych Idea Banku - napisano w komentarzu banku.

"W pierwszym półroczu 2017 roku Bank otworzył blisko 49 tys. nowych rachunków, co stanowi wzrost o 22 proc. w stosunku do drugiego półrocza 2016 roku. Bank w pierwszym półroczu 2017 r. sprzedał 63 proc. rachunków poza oddziałem stacjonarnym (w stosunku do 53 proc. w pierwszym półroczu 2016 roku), zwiększając sprzedaż za pośrednictwem telefonu, strony internetowej, bankowości elektronicznej klienta" - podano w komunikacie.

Łączna liczba aktywnych rachunków wyniosła 321 tys.

W pierwszym półroczu 2017 roku Bank zanotował również wzrost w liczbie zakładanych kont oszczędnościowych - powstało ich 12 tys., czyli o 196 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2016 roku.

Grupa Idea Bank obniża wskaźnik kosztów do przychodów (C/I). Jego wartość skorygowana o podatek bankowy (15,5 mln zł) spadła w drugim kwartale do rekordowo niskiego poziomu 43,6 proc. z 50,3 proc. w pierwszym kwartale. W całym pierwszym półroczu wskaźnik wyniósł 46,9 proc. wobec 60,4 proc. rok wcześniej.

- Konsekwentny wzrost przychodów przy ścisłej kontroli kosztów pozwala grupie systematycznie poprawiać wskaźnik C/I. W średnim terminie chcemy dalej poprawiać efektywność, dzięki optymalizacji sieci oddziałów oraz renegocjowaniu istotnych umów. Priorytetem jest jednak dla nas zwiększenie poziomu dochodów - podsumowała Szturmowicz.

Zatrudnienie w grupie Idea Bank utrzymało się na poziomie z końca roku. Wynosiło 1937 pracowników.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w Internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.

finanse, bankowość, ida, idea bank
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gregory
2017-08-21 16:51
Patrzę na te negatywne opinie i pozwole sobie napisać swoją. Mam u nich konto od pół roku (prywatne, nie jestem przedsiębiorcą) i póki co jestem zadowolony. Wcześniej byłem w aliorze, z którego również byłem zadowolony, ale alior podniósł opłaty i wymagania dla bezpłatnej karty, więc zrezygnowałem z ich usług. Szkoda, no ale musieli się z tym liczyć. Zacząłem szukać wtedy nowego konta i najciekawiej wypadła idea i nest bank. Wybrałem idea, głównie dlatego że to polski kapitał. Mimo wielu negatywnych opinii, postanowiłem sam sprawdzić usługi tego banku. Mam darmowe konto, darmową kartę, całkiem niezłe konto oszczędnościowe i lokaty lepsze niż u konkurencji. W dodatku dostęp do idea hub- może nie dla mnie, ale dla przedsiębiorców super sprawa. Co do kredytów, leasingu itp. się nie wypowiem, bo nie korzystałem. Po pół roku wystawiam opinię pozytywną i mam nadzieję, że nie będę musiał jej zmieniać.
Grzegorz102
2017-08-05 20:02
Raz poszedłem do nich po kredyt na rozwój firmy.
Mimo udowodnionych dochodów, zysków pani twierdziła, że zarobiłem ponad połowę mniej. Mieli wtedy jakiś kalkulator czy coś co sprawdzało wpływy na konta firmowe. Trzy razy mnie tam wzywali, a kredytu i tak nie dostałem, Zwróciłem się do mBanku i dostałem nie wychodząc z domu. Od dobrych 4 lat ciągle do mnie dzwonią (IdeaBank) z ofertami pożyczek, kredytów i ch wie co jeszcze. Ciągle z innego numeru. Nie licząc tej próby wzięcia kredytu nie miałem z nimi wcześniej nic wspólnego. Nie polecam! Omijać z daleka!
karol
2017-08-04 19:26
Idea należy do getin holding...miałem tam wziąść kredyt po wstępnej rozmowie i konsultacjach z prawnikami powiedziano mi, że nie w tych 2 bankach, żebym o nich zapomniał i szybko wiał...zrezygnowałem!!!
Pokaż wszystkie komentarze (6)